REKLAMA

Muzeum Auschwitz wypożycza antypolski komiks. „Polacy przedstawieni jako świnie”

Muzeum Auschwitz wypożycza antypolski komiks. „Polacy przedstawieni jako świnie”

Komiks Maus to antypolski paszkwil, w którym Polacy przedstawieni są jako świnie. Jak dowiedzieliśmy się jest on swobodnie dostępny w Muzeum Auschwitz-Birkenau. 

REKLAMA

Jak informuje radca prawny Jarosław Litwin Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu posiada w swoich zasobach bibliotecznych antypolski paszkwil, czyli komiks pt. „Maus. Opowieść ocalałego”. Komiks można swobodnie wypożyczyć z biblioteki muzealnej.

Maus, czyli antypolska propaganda

Komiks ukazuje Niemców jako koty, Żydów jako myszy, a Polaków jako świnie, które wcielają się w rolę kapo. Polacy w koncepcji autora postępują wyjątkowo niegodnie, wręcz przedstawieni są gorzej niż sami zbrodniarze, hitlerowcy.

Komiks ma szczególnie antypolski wydźwięk, lecz nie jest to pierwszy raz gdy o nim słyszymy. Po raz pierwszy głośno o nim było w latach ’90 gdy został wydany. To wtedy wywołał ogólnopolski skandal, ale mimo to został u nas w kraju przetłumaczony i wydany (przez ludzi związanych z Gazetą Wyborczą).

Czytaj także: Winnicki nie odpuszcza Glińskiemu, czyli 15 niewygodnych pytań ws. żydowskich muzeów

Sprawę komiksu Maus skomentował prof. Jerzy Robert Nowak, który od lat śledzi antypolskie przejawy:

To obrzydliwy paszkwil na Polaków. Obecność tego paszwilu w Muzeum ma służyć konkretnej narracji. To narracja antypolska, która ma za zadanie zrzucać odpowiedzialność na Polaków.

Jak długo jeszcze będziemy tolerować antypolską propagandę w Muzeum Auschwitz-Birkenau?

Cała rozmowa z prof. Nowakiem o komiksie „Maus”:

MEDIANARODOWE

REKLAMA

Komentarze