REKLAMA

„Musimy odkłamać polską historię w USA” | Głos Polonii w sprawie Pomnika Katyńskiego w New Jersey [WIDEO]

„Musimy odkłamać polską historię w USA” | Głos Polonii w sprawie Pomnika Katyńskiego w New Jersey [WIDEO]

REKLAMA

Gościem w rozmowie telefonicznej Michała Jelonka w Komentarzu Mediów Narodowych była działaczka polonijna ze Stamford w Connecticut, pani Barbara Wesołowska. Rozmowa dotyczyła m.in. podpisanej niedawno przez prezydenta Trumpa ustawy 447, ale także sprawy Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

Polonia w Stamford, miasta w którym żyje i działa pani Barbara, skupia się przy parafii Holy Name of Jesus Parish założonej przez polonię amerykańską ponad 100 lat temu. Działalność polonijna organizowana jest głównie przez Komitet Parady Pułaskiego, corocznej imprezy odbywającej się w pierwszą niedzielę października. Parada cieszy się wielkim zainteresowaniem polonii, bierze w niej udział kilka tysięcy osób.

REKLAMA

W tym roku Marszałkiem Parady był pan mecenas Sławomir Platta, który zasłynął ostatnio tym, że bardzo zaangażował się w zastopowanie działań burmistrza Jersey City dotyczących usunięcia Pomnika Katyńskiego z centrum miasta. Kilka dni temu złożył pozew do Sądu w tej sprawie. Jest uważany za jednego z liderów polonijnych i dzięki jego staraniom pani Barbara i inni działacze mają nadzieję, że ich głos zostanie wysłuchany.

Na pytanie, jak Polonia zamierza działać w sprawie obrony Pomnika Katyńskiego dzisiejszy gość Mediów powiedział: „- Dzięki naszym staraniom sprawa ta została dobrze nagłośniona w mediach lokalnych, społeczność amerykańska została poinformowana o tym, co jest bardzo istotne. Poza tym została uruchomiona petycja skierowana do ratusza, do władz Jersey City, podpisana już przez bardzo wiele osób, zarówno Polonii jak i Amerykanów, którzy są oburzeni tym co się dzieje. Ten pomnik jest bowiem integralną częścią miasta Jersey City, jest wręcz symbolem miasta.

11 września, w dniu ataku na World Trade Center, był pokazywany w mediach na pierwszym planie, migawka – polski oficer z bagnetem w plecach, a w tle płonące wieże, miało to wymiar bardzo symboliczny. Ludzie znają ten pomnik, jest on integralną częścią historii. Dobrze jest, że społeczność amerykańska również staje medialnie w obronie tego pomnika i oddaje swój głos w sprawie, że ten pomnik nie powinien być usuwany. Jest umieszczony przez ludzi mentalnie w tym miejscu.”

Więcej w materiale:

REKLAMA

Komentarze