REKLAMA

Morawiecki: RE opowiada się za powtórzeniem wyborów na Białorusi

Morawiecki: RE opowiada się za powtórzeniem wyborów na Białorusi

„Cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów na Białorusi i stwierdziliśmy, że te wybory powinny zostać powtórzone, że one żadną miarą nie mogą być uznane za wybory uczciwie przeprowadzone, wolne i demokratyczne” – powiedział w środę po szczycie UE ws. Białorusi premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

W środę po godz. 12 rozpoczęła się wideokonferencja szefów państw i rządów krajów UE w sprawie kryzysu na Białorusi. O zwołanie szczytu w związku z tym kryzysem zwracał się w ubiegłym tygodniu premier Polski Mateusz Morawiecki, za co usłyszał dziś wiele podziękowań, m.in. sprawującej w tym półroczu unijną prezydencję niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Telekonferencja zakończyła się po trzech godzinach.

„Popieramy mocno sankcje przeciwko osobom, które działały przeciwko manifestantom na Białorusi” – mówił premier. Zaznaczył też, że społeczeństwo białoruskie nie powinno ucierpieć w wyniku tych działań sankcyjnych. Wskazał, że chodzi o sankcje wobec osób, które brały udział w bezpośrednich akcjach pacyfikacji demonstracji, w bici manifestantów, osób z opozycji czy obywateli, którzy po prostu wyrażali sprzeciw.

„Na wniosek Polski uzgodniliśmy zaangażowanie ponadnarodowych ciał, takich jak sprawdzone w takich sytuacjach OBWE po to, żeby ewentualnie również wspierać proces demokratyzacji poprzez chociażby nadzór nad przygotowaniem kolejnych wyborów, jeżeli sytuacja w taki sposób się rozwinie” – dodał Morawiecki.

„Chcemy dać do zrozumienia reżimowi Aleksandra Łukaszenki, że ten czas kiedy można było nie słuchać głosu społecznego, poprzez ten mocny głos, który został wyrażony w ostatnich protestach, musi się skończyć, jak najszybciej; że trzeba zasiąść do rozmów, że trzeba procesu negocjacji i dialogu, który doprowadzi do stopniowej demokratyzacji. Ten głos został bardzo mocno nie tylko wysłuchany, ale wzmocniony głosem wszystkich innych liderów Rady Europejskiej” – mówił szef polskiego rządu.

Poinformował, że na zakończenie posiedzenia RE poprosił o dopisanie dodatkowego punktu do konkluzji dotyczącego wsparcia dla nienależnych mediów, organizacji pozarządowych które prowadzą proces demokratyzacji.

źródło: tvp.info/dorzeczy.pl

Zobacz także: USA: Wirtualna konwencja Partii Demokratycznej. Donald Trump odpowiada

REKLAMA

Komentarze