REKLAMA

MON zachęca studentów do szkolenia, czyli od szeregowego do zawodowego

MON zachęca studentów do szkolenia, czyli od szeregowego do zawodowego

Wojsko ma problem z przeszkolonymi rezerwami, dlatego od listopada na wybranych uczelniach cywilnych ma ruszyć pilotażowy program ochotniczego szkolenia studentów pod hasłem „Legia Akademicka”. Jak wykazały przeprowadzone przez MON badania socjologiczne, blisko 40 proc. studentów jest zainteresowanych przeszkoleniem wojskowym i krótkoterminową służbą.

Zgodnie z przedstawionymi przez MON informacjami, szkolenie będzie dzieliło się na dwie części. Część teoretyczną realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego. Program nauczania obejmował będzie ok. 30 godzin lekcyjnych w formie wykładów w ciągu jednego semestru. Przewiduje się również możliwość wsparcia procesu dydaktycznego poprzez wykorzystanie metod i technik kształcenia na odległość, tzw. e-learningu.

Student powinien opanować podstawową wiedzę m.in. z zakresu realizacji misji SZ RP, otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP oraz umocowania prawnego (relacje podwładny – przełożony, dyscyplina wojskowa, odpowiedzialność karna i materialna).

Po zaliczeniu części teoretycznej student otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe, które będzie intensywne i realizowane w wytypowanych 12 jednostkach wojskowych oraz centrach szkolenia w okresie tzw. przerwy wakacyjnej, w dwóch turach po 6 tygodni każda. Program zajęć przygotowali m.in. oficerowie Wojsk Specjalnych.

Prócz szkolenia podstawowego chętni będą mogli przejść także dodatkowe kursy specjalistyczne.Od 2018 r. MON przewiduje także wprowadzenie modułu szkolenia oficerów rezerwy. Będą mogli z niego skorzystać podoficerowie rezerwy.

Kurs będzie obejmował kolejne 60 godz. szkolenia teoretycznego oraz 6 tygodni ćwiczeń na poligonie. Jak zapewnił wiceminister Dworczyk, otwarta będzie także ścieżka dojścia do służby zawodowej w korpusie oficerskim, ale nie będzie to droga na skróty.

Jak powiedział Dworczyk, MON zamierza wydać w przyszłym roku na projekt Legii Akademickiej nieco ponad 200 mln zł. To znacznie więcej niż wydatek na szkolenie ok. 10 tysięcy ochotników w ramach służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych (na szeregowego trwa 4 miesiące). Koszty tego pilotażowego projektu obejmą wydatki m.in. na umundurowanie, wyżywienie, szkolenie oraz uposażenie.

Ochotnicy mają otrzymywać ponad 90 zł diety za dzień ćwiczenia na poligonie. MNiSW szacuje z kolei, że koszty szkolenia teoretycznego w programie pilotażowym będą wynosiły ok. 1,5 mln zł, a z czasem wzrosną do kilku milionów złotych. Dla studentek i studentów udział w szkoleniu będzie bezpłatny. MON zakłada, że program będzie otwarty dla wszystkich studiujących, nie tylko studentów uczelni, na której będzie prowadzone szkolenie.

promilitaria21.home.pl

Zobacz najnowszy reportaż Mediów Narodowych

 

źródło:

Narodowcy.net
Polub fanpage Narodowcy.net na Facebooku
REKLAMA

Komentarze