REKLAMA

Minister finansów: Po sierpniu spodziewam się lekkiego deficytu budżetu

Minister finansów: Po sierpniu spodziewam się lekkiego deficytu budżetu

Minister finansów Teresa Czerwińska zabrała głos podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Podkreślała, iż jej zdaniem po sierpniu spodziewać należy się lekkiego deficytu budżetu.

Dzisiaj jest sam początek września, więc nie mamy jeszcze takich bardzo wiarygodnych szacunków. Natomiast spodziewam się lekkiego deficytu. Na dzień dzisiejszy, nie mając pełnych danych, nie mając wszystkich kalkulacji i szacunków, spodziewam się takiego niewielkiego deficytu- komentowała Czerwińska.

Brak obrazka

Minister zaznaczała również, iż niższa dynamika dochodów z VAT w tym roku niż w zeszłym roku nie jest powodem do niepokoju i jest to sytuacja zupełnie normalna.

Czytaj także: Rząd wpłaci miliardy złotych na dobrowolne konta emerytalne

Czerwińska wskazywała,  iż na razie nie wiadomo, jakim deficytem zakończy się 2018 r., bowiem jest za wcześnie, by o tym teraz mówić. Życzyłaby sobie jednak, aby tegoroczny deficyt był niższy niż założone w budżecie 41,5 mld zł.

Brak obrazka

Jeżeli chodzi o deficyt na rok 2019, to jest 28,5 mld zł, ale to jest tylko deficyt budżetu państwa; deficyt w sektorze (finansów publicznych) jest znacznie wyższy, bo 1,8 proc. PKB- komentowała.

Odniosła się również do pytania o koniunkturę gospodarczą- Według naszych analiz ten szczyt koniunktury właśnie mamy lub właśnie mijamy. To oznacza, że oczywiście będziemy mieli do czynienia ze wzrostem gospodarczym, ale najprawdopodobniej dynamika tego wzrostu będzie niższa. W przyszłym roku założyliśmy dynamikę PKB niższą – to jest 3,8 proc.- mówiła.

Zdaniem minister przyszłoroczny budżet jest realny do wykonania. Zakłada się, iż najwięcej dochodów pochodzić będzie z VAT.

REKLAMA

niezalezna.pl

Zobacz także:

 

REKLAMA

Komentarze