REKLAMA

Miliardy euro mniej z UE. Polska straci najwięcej – Bruksela przekaże je na… ekologię

Miliardy euro mniej z UE. Polska straci najwięcej – Bruksela przekaże je na… ekologię

Polska dostanie miliardy euro mniej z Unii Europejskiej. Cięcia budżetu najbardziej dotkną nasz kraj – wszystko dlatego, że UE potrzebuje pieniędzy na ekologię.

„Rzeczpospolita” podaje, że nasz kraj może stracić nawet 13 miliardów euro w nowym, wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Przyczyna jest prosta – Bruksela potrzebuje pieniędzy na ekologię i tnie koszty – Polska straci na tym najwięcej.

Gazeta podkreśla, że już poprzedni budżet nie był korzystny dla naszego kraju i otrzymaliśmy kilka miliardów mniej niż w roku ubiegłym. Teraz ta suma ma się jeszcze pomniejszyć: „Przewidywał w sumie 91,4 mld euro, czyli o 14,5 mld euro mniej niż w obecnym okresie budżetowym 2014-2020 (liczone w cenach stałych z 2018 roku)”

Jednak cięcia mogą być jeszcze większe: „Z naszych nieoficjalnych rozmów z dyplomatami w Brukseli, znającymi kulisy tych negocjacji, wynika, że może być znacznie gorzej, niż wynika to z propozycji KE”.

CZYTAJ WIĘCEJ: 80. rocznica ataku sowieckiej Rosji na Polskę [WYWIAD]

Za cięcia budżetu odpowiada m.in. nowa Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, której priorytetem ma być tzw. zielony ład. Pieniądze mają znaleźć się z polityki rolnej (60 mld euro) i polityki spójności (40 mld euro).

REKLAMA

Komentarze