REKLAMA

Merkel chce „prawdziwej europejskiej armii”. PiS poprze pomysł?

Merkel chce „prawdziwej europejskiej armii”. PiS poprze pomysł?

Na forum Parlamentu Europejskiego kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za dążeniem do utworzenia „prawdziwej” europejskiej armii. Tydzień temu mówił o tym prezydent Francji.

We wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel wygłosiła przemówienie na forum Parlamentu Europejskiego. Poparła w nim pomysł, jak podaje serwis „Deutsche Welle”, „utworzenia europejskiej armii z prawdziwego zdarzenia”. Wcześniej mówił o tym francuski prezydent Emmanuel Macron.

Brak obrazka

– Europa powinna pracować nad wizją utworzenia „prawdziwej” europejskiej armii – powiedziała Merkel. – Wspólna armia europejska pokazałaby światu, że między europejskimi krajami nigdy już nie będzie wojny

Słowa kanclerz Niemiec wywołały skrajne reakcje europarlamentarzystów. Z jednej strony wzbudziły oklaski, a z drugiej buczenie.

Uzupełnienie, a nie alternatywa dla NATO

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła w Strasburgu, że ta armia miałaby jednak stanowić uzupełnienie, a nie alternatywę wobec NATO i zaznaczyła, że „nikt nie chce kwestionować klasycznych sojuszy”. W jej opinii Unia Europejska powinna też stworzyć wspólną politykę w zakresie eksportu uzbrojenia.

REKLAMA

Przypomnijmy, że że tydzień temu w wywiadzie dla francuskiego radia Europe1 prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że Unia Europejska nie będzie w stanie się bronić bez „prawdziwej europejskiej armii”. Jego zdaniem, zapewnienie Europejczykom bezpieczeństwa wymaga utworzenia europejskiej armii i uniezależnienia się od USA w tej kwestii. Macron krytycznie skomentował również zapowiedzi amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa ws. wycofania się USA z traktatu INF. Jego słowa krytycznie skomentował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, którego zdaniem Paryż powinien bardziej partycypować w kosztach NATO.

Francuzi chcieliby, żeby pierwszym krokiem w kierunku utworzenia wspólnej europejskiej armii było sformowanie oddziałów interwencyjnych gotowych do działania w przypadku kryzysu np. w Afryce. Początkowo miałoby to opierać się na udziale kilku państw UE. W kolejnym etapie miałaby powstać pełnowartościowa „europejska armia”.

Pogłębiona solidarność w UE

Według DW, Niemcy są wobec tej koncepcji sceptyczni, gdyż Macron chce zbudować takie oddziały interwencyjne poza instytucjami UE. Również w celu włączenia w nie Brytyjczyków, opuszczających Unię.

REKLAMA

W swoim wtorkowym wystąpieniu Merkel opowiedziała się także za pogłębioną solidarnością w ramach UE. Ostrzegła, że „kto nie respektuje zasad państwa prawa, ten zagraża nie tylko praworządności we własnym kraju, ale i w całej Europie”. Cześć komentatorów uważa, że miała na myśli głównie Polskę i Węgry, nie wymieniając tych krajów z nazwy. Niemiecka kanclerz skrytykowała też unilateralne zaciąganie długów, co jej zdaniem jest podważaniem siły i stabilności strefy euro, co z kolei miało być skierowane m.in. w stronę Włoch.

Ponadto, Merkel opowiedziała się za wzmocnieniem ochrony granic zewnętrznych UE i przyznała, że w czasie kryzysu migracyjnego popełniła pewne błędy. Jak powiedziała, „także Niemcy nie zachowali się tutaj bez zarzutu”, choć jej krytyka nie dotyczyła decyzji o wpuszczeniu migrantów jako całości. Wsparł ją w tym później szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Niemcy i Francja za utworzeniem armii UE, a Polska?

Parę miesięcy temu przedstawiciele Niemiec (szef MSZ Heiko Maas) i Francji (prezydent Emmanuel Macron) wyrazili stanowisko, że Europa nie może już polegać na USA w kwestii bezpieczeństwa i zaproponowali budowę własnego potencjału w tym zakresie. Stanowisko Macrona ws. stworzenia europejskiego systemu bezpieczeństwa, w który należałoby włączyć również Rosję, poparł już prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

Jeszcze nie wiemy jakie jest oficjalne stanowisko Polski w tej sprawie natomiast możemy się spodziewać, że PiS mógłby poprzeć ten projekt ze względu na to, iż przed laty Jarosław Kaczyński sam proponował utworzenie armii Unii Europejskiej. Przypomniał o tym za pośrednictwem Twittera m. in. Tomasz Kalinowski.

 

dw.com / Kresy.pl

Błaszczak po spotkaniu z szefem Pentagonu: „Padły konkretne propozycje”

REKLAMA

Komentarze