REKLAMA

Marsz w Hajnówce legalny! Sąd uchylił zakaz

Marsz w Hajnówce legalny! Sąd uchylił zakaz

Marsz w Hajnówce legalny! Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił w poniedziałek decyzję burmistrza zakazującą Marsz Żołnierzy Wyklętych.

Przypominamy, że burmistrz podlaskiej Hajnówki Jerzy Sirak wydał 14 lutego decyzję zakazującą marszu, który 23 lutego planują zorganizować środowiska narodowe.

Brak obrazka

Basia Poleszuk w Mediach Narodowych: Moja rodzina jest prześladowana. Jesteśmy wyzywani od nazistów [WIDEO]

Burmistrz w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślał, że trasa planowanego marszu „po raz kolejny została ustalona przez organizatora przez miejsce newralgiczne z punktu widzenia społeczności prawosławnej” – cerkiewny sobór św. Trójcy. Hajnówkę w dużej części zamieszkuje mniejszość białoruska wyznania prawosławnego.

Postanowienie, które wydał dzisiaj sąd nie jest prawomocne. W ciągu doby można je zaskarżyć do sądu II instancji. Dwa lata temu władze w Hajnówce także chciały zakazać marszu, wówczas jednak w postępowaniu sądowym zakaz został ostatecznie uchylony.

REKLAMA

To już czwarty marsz Narodowców w Hajnówce. Od początku inicjatywa ta wzbudzała kontrowersje m.in. ze względu na upamiętnienie Romualda Rajsa „Burego”.

Burmistrz twierdził, że narodowcy wznosili okrzyki „Narodowa Hajnówka” i „gloryfikowali” postać Romualda Rajsa ps. Bury poprzez okrzyki „Bury – mój bohater”, przez co w marszu ma być promowany „jawnie wrogi i negatywny przekaz o charakterze prowokacyjnym” – grzmiał burmistrz.

Basia Poleszuk w Mediach Narodowych zwraca uwagę, że to również nie pierwszy raz kiedy wykorzystuje się Policję czy sąd do zamykania ust narodowcom. Wyrok skazujący za okrzyki „Precz z komuną”, przeszukania domu, sprawy za obrazę rządów PO, to tylko niektóre z sytuacji jakie spotkały działaczy społecznych w ostatnich latach.

REKLAMA

onet
REKLAMA

Komentarze