REKLAMA

Mariusz Błaszczak podpisał umowę na 32 samoloty F-35 wartą blisko 5 mld dolarów

Mariusz Błaszczak podpisał umowę na 32 samoloty F-35 wartą blisko 5 mld dolarów

Podczas uroczystej ceremonii w Dęblinie Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 myśliwców V generacji F-35. Polska zapłaci Amerykanom 4,6 miliarda dolarów. W latach 2024-2030 odbędą się dostawy samolotów dla naszej floty powietrznej.

Mariusz Błaszczak podpisał w piątek umowę na zakup 32 myśliwców F-35 za około 4,6 miliarda dolarów. Ceremonia podpisania umowy oraz prezentacja samolotu V generacji miała miejsce w Szkole Orląt w Dęblinie.

REKLAMA

„To ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, ale też dla bezpieczeństwa całej naszej części Europy” – powiedział podczas uroczystości Prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także: Burmistrz Londynu-muzułmanin atakuje Polskę w żydowskiej gazecie

„Bo to, że możemy kupić te samoloty, że staną się one częścią najnowocześniejszego wyposażenia polskiej armii, polskiego lotnictwa to przede wszystkim dzięki temu, że jesteśmy dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który jest wiarygodnym, dobrym sojusznikiem realizującym swoje zobowiązania. Krótko mówiąc – pewnym partnerem” – skwitował.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1223251579463258113

W ramach umowy polskiemu wojsku przysługują szkolenia wraz z 8 symulatorami, pakiet logistyczny zapewniający zapewniający zapas części zamiennych oraz wsparcie logistyczne samolotów oraz sprzętu do 2030 roku.

„Kiedy w sierpniu 2018 roku to w Dęblinie powiedziałem, że zrobię wszystko, aby epoka postsowiecka w siłach powietrznych, przeszła do historii, wtedy zastanawialiśmy się, czy będzie to możliwe. Jest to możliwe: dziś słowa zamieniły się w rzeczywistość” – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

tvp.info/MON

REKLAMA

Komentarze