REKLAMA

Maluch Plus – program rządu za 450 milionów złotych

Maluch Plus – program rządu za 450 milionów złotych

Maluch Plus – program rządu, który kosztował będzie 450 mln złotych. W 2019 roku powstać ma blisko 28 tysięcy nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech.

REKLAMA

Maluch Plus to jeden z głównych filarów polityki rodzinnej rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ma on na celu rozbudowę sieci żłobków i zapewnienie dostępności do nich dla rodziców.

– „Pozwala im łączyć obowiązki opiekuńcze z obowiązkami zawodowymi” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Dostępność do żłobków ma ponoć istotny wpływ na decyzje o posiadaniu większej ilości dzieci.

Nasz rządowy program poprawia tę dostępność w skali całego kraju. Samorządy mogą skorzystać z tej naprawdę bardzo korzystnej oferty, która dofinansowuje działania inwestycyjne, ale jest czynnik, o którym nie wszyscy też może wiedzą, że oprócz tych dopłat do nowo powstających miejsc również jest dopłata do odpłatności za pobyt dziecka w żłobkach” – mówiła Rafalska.

Rot temu powstało około 23 tysiące nowych miejsc w tego typu instytucjach. Ponad 53 tys. miejsc zostało dofinansowanych. Dalej, jednak, w ponad 60% polskich samorządów nie ma nawet jednego żłobka.

„W 2015 roku mieliśmy to na poziomie 12 procent. Liczymy, że pod koniec 2019 roku to będzie 25%, czyli 100% wzrost użłobkowienia. Zależy nam bardzo, aby wzrastała liczba miejsc żłobkowych w żłobkach samorządowych” – powiedział Stanisław Szwed – wiceminister rodziny.

Ministerstwo rodziny zachęca samorządy, aby brały udział w programie Maluch Plus. Mogą one uzyskać do 80 proc. dofinansowania na realizację inwestycji.

radiomaryja.pl

REKLAMA

Komentarze