REKLAMA

Litwa i Ukraina niezadowolone z projektów polskich paszportów

Litwa i Ukraina niezadowolone z projektów polskich paszportów

Wilno i Kijów sprzeciwiają się projektom paszportów zaprezentowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stronie litewskiej nie podoba się wykorzystanie fotografii sanktuarium w Ostrej Bramie. Ukraina zapowiada ponadto protest w sprawie umieszczenia w dokumencie zdjęć Lwowa.

REKLAMA

Od kilku dni trwa akcja MSWiA „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”. W ramach inicjatywy głosować można na motywy, które znajdą się w paszportach. Do wyboru jest 13 wzorów. Istnieje możliwość oddania głosów na sześć z nich.

Akcja rozpoczęła się 28 lipca. Jednak już 1 sierpnia MSZ Litwy wezwało do siebie zastępcę polskiego ambasadora – Grzegorza Poznańskiego. Strona litewska zażądała wyjaśnień w tej kwestii. Według Litwy idea umieszczenia w polskim paszporcie Ostrej Bramy – wileńskiego sanktuarium maryjnego uderza w ,,przyjazne relacje sąsiedzkie”.

Wśród motywów zaproponowanych przez MSWiA, oprócz Ostrej Bramy, znajduje się m.in. Pomnik Powstańców Śląskich na Górze Świętej Anny oraz wizerunki znanych Polaków, takich jak gen. Józef Haller, czy Władysław Grabski.

Głosy można oddawać tutaj.

REKLAMA

Komentarze