REKLAMA

Kwitną relacje amerykańsko-izraelskie: Pierwsza wizyta w czasie epidemii i rezygnacja Ganzta z przewodniczącego Knessetu

Kwitną relacje amerykańsko-izraelskie: Pierwsza wizyta w czasie epidemii i rezygnacja Ganzta z przewodniczącego Knessetu

Kwitną bliskie relacje amerykańsko-izraelskie. Dzisiaj do Jerozolimy z pierwszą wizytą zagraniczną w takcie epidemii koronawirusa przybył Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo. Spotkał on się z premierem Benjaminem Netanjahu oraz Benny Gantzem, który niespodziewanie zrezygnował z funkcji przewodniczącego Knessetu.

Dziś do Jerozolimy przybył amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo rozmawiał on z dwoma głównymi liderami w Izraelu. Spotkał się z Premierem Benjaminem Netajahu, który uwolnił się ostatnio z ciążących na nim oskarżeń o korupcję. Rozmawiali m.in. o epidemii Covid-19 i Iranie. Ta wizyta potwierdza ścisła relacje pomiędzy tymi krajami.

REKLAMA

Premier Benjamin Netanjahu na początku wyraził swoje kondolencje wobec swojego gościa, któremu niedawno zmarł ojciec – Wayne Pompeo. Podziękował również za wizytę pomimo trwającej epidemii koronawirusa. Ta wizyta ma stanowić wyraz bliskich stosunków pomiędzy oboma krajami.

Zobacz także: Krytyczna sytuacja w PZL Świdnik – Nie wykluczony upadek zakładu

Wyraził również nieskrytą radość z porzucenia negocjacji pokojowych Waszyngtonu z Iranem – odwiecznym wrogiem Izraelczyków – „Chcę wyrazić uznanie dla silnej pozycji, którą prezydent, ty i administracja powzięła przeciwko Iranowi” – powiedział premier o niestabilnej pozycji społecznej.

Przypomniał, że jutro w Izraelu będą obchodzić 72. rocznicę uznania izraelskiej państwowości przez ówczesnego amerykańskiego prezydenta Harrego Trumana. Jutro również zostanie zaprzysiężony rząd jedności narodowej tworzony wespół z wrogim blokiem politycznym byłego generała Bennego Gantza.

„Dobrze być dzisiaj w Izraelu. Przeprowadziliśmy owocną dyskusję na temat sposobów współpracy, aby sprostać wielu wspólnym wyzwaniom, przed którymi stoimy. Jak zawsze Stany Zjednoczone mają wielkiego przyjaciela w Izraelu, a nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo Izraela jest niezachwiane” – podsumował wizytę Sekretarz Stanu USA.

Mike Pompeo spotkał się również z Benny Gantzem, który zawarł porozumienie ze swoim przeciwnikiem politycznym, a który ma w przyszłym roku objąć rządy w Izraelu w ramach podpisanej umowy.

Rezygnacja Bennego Gantza – Na widoku teka ministra

W miniony wtorek z funkcji przewodniczącego Knessetu zrezygnował lider Biało-Niebieskich Benny Gantz. Z tego powodu też nastąpiło środowe obsunięcie powołania nowego rządu jedności narodowej, ponieważ musi upłynąć 48 godz. od rezygnacji i zaprzysiężenia nowego przewodniczącego.

W miejsce Gantza wejdzie Yariv Levin z partii Likud. Całe zamieszanie jest spowodowane opinią prawników, iż lider zwycięskiego w wyborach parlamentarnych ugrupowania Niebiesko-Białych nie może jednocześnie pełnić roli ministra obrony i przewodniczącego parlamentu.

W październiku przyszłego roku rządy według koalicyjnej umowy objąć ma Benny Gantz. Partia Likud wówczas miała w zamian otrzymać miejsce przewodniczącego Knessetu. W wyniku rezygnacji swojego koalicjanta, Levin, będzie piastował ten urząd dłużej niż zakładano.

haaretz/twitter

REKLAMA

Komentarze