REKLAMA

Ks. Najmowicz: Czcili pamięć tragedii smoleńskiej, a nie pozwolili uczcić śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa [WIDEO]

Ks. Najmowicz: Czcili pamięć tragedii smoleńskiej, a nie pozwolili uczcić śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa [WIDEO]

– Pragnęli uczcić wiele ważnych dla naszej Ojczyzny osób, ich pamięć, ich śmierć. Ale nie pozwoli uczcić pamięci i śmierci oraz Zmartwychwstania Tego, który jest niewspółmiernie większy niż ci wszyscy, którzy zginęli w Smoleńsku – mówił ks. Konstantyn Najmowicz w homilii podczas Wigilii Paschalnej. Nagranie z całości tej uroczystości dostępne jest na kanale Mediów Narodowych.

Podczas Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych widzowie Mediów Narodowych mogli oglądać transmisje z obchodów jakie miały miejsce w warszawskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Posługują tam kapłani Bractwa Św. Piusa X. W kazaniu podczas wielkosobotniej Wigilii Paschalnej, ks. Konstantyn Najmowicz odniósł się do sytuacji bieżącej.

REKLAMA

Trudno nazwać te Święta radosnymi. Ale być może te Święta są dla nas rzeczywiście bardzo ubogacające, dlatego że pozwalają nam dotknąć tej rzeczywistości, która była udziałem Najświętszej Maryi Panny, apostołów i wszystkich innych uczniów – rozpoczął kapłan.

Premiera filmu dokumentalnego “STOP 447. Polacy w walce o prawdę”! [WIDEO]

Wskazał też na analogię pomiędzy sytuacją jaka miała miejsce tuż po śmierci Jezusa, a czasami obecnymi. Wskazał, że tak, jak wtedy apostołom zabrakło wiary, tak kryzys wiary widzimy również obecnie.

W tej powszechnej panice, w tym – można powiedzieć – skoncentrowaniu się szczególnie na Kościele katolickim, ażeby go ograniczyć, ażeby wiernych rozpędzić, obserwujemy straszną rzecz. Bo ta wiara, w pewnym momencie z serc zniknęła. Ci ludzie się pochowali w domach. Mała garstka zwróciła się tylko do rządu z petycją, aby pozwolono uczestniczyć w Triduum Sacrum. Wszyscy pozostali w swoich domach – powiedział ks. Najmowicz.

Duchowny odniósł się również do piątkowych obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Powiedziano nam, że jest ogromne zagrożenie i wszyscy żeśmy się przestraszyli. A nie dziwujemy się temu, że ci, którzy rządzą nami, dzień wcześniej, wczoraj, paradowali chcąc uczcić dziesiątą rocznicę wielkiej tragedii smoleńskiej. Pragnęli uczcić wiele ważnych dla naszej Ojczyzny osób, ich pamięć, ich śmierć. Ale nie pozwoli uczcić pamięci i śmierci oraz Zmartwychwstania Tego, który jest niewspółmiernie większy niż ci wszyscy, którzy zginęli w Smoleńsku – podkreślił.

Ks. Najmowicz stwierdził też, że państwo powinno dbać o zdrowie obywateli, ale najważniejsza powinna być troska o ich dusze.

Państwo ma obowiązek wobec dusz, ażeby zatroszczyć się nie tylko o dobrobyt materialny. Państwo ma obowiązek troszczyć się o dobro duszy człowieka! Dlatego państwo musi – oczywiście – walczyć z każdą epidemią, każdą chorobą, ale nie w ten sposób, że obywateli swoich pozbawia pokarmu duchowego – mówił.

Za wzór przedstawił słuchaczom Matkę Bożą.

Niech te Święta Wielkanocne, przeżywane w tak specyficznych, trudnych, niebezpiecznych – powiedziałbym – dla wiary naszej niebezpiecznych warunkach, nie zachwieją naszą wiarą. Niech w niej płonie ten płomień wiary, który płonął w Sercu Niepokalanym Najświętszej Maryi Panny – zaznaczył.

Nagranie z całej uroczystości Wigilii Paschalnej dostępne jest na kanale Mediów Narodowych. Kazanie rozpoczyna się od 2:04:50.

REKLAMA

Komentarze