REKLAMA

Kraków: Brak chętnych do budowy pomnika Armii Krajowej

Kraków: Brak chętnych do budowy pomnika Armii Krajowej

Żadna oferta nie wpłynęła w przetargu na budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie – powiedziała mediom Magdalena Wasiak z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. W ten czwartek upłynął termin nadsyłania zgłoszeń.

REKLAMA

Przyjdź na Marsz Powstania Warszawskiego. Oddaj hołd bohaterom! 1 sierpnia godz. 17:00 Rondo Dmowskiego

Wykonawca będzie miał na budowę pomnika trzy miesiące od daty podpisania umowy. Miasto przedłużyło termin nadsyłania zgłoszeń do 6 sierpnia. Przypominamy, że już raz rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika, który wygrał zespół Alexandra Smagi i wmurowano kamień węgielny pod pomnik. Z powodów formalnych, w tym uwag architektów krajobrazu i konserwatorów zabytków, budowa jednak nie ruszyła.

Sama lokalizacja pomnika budzi kontrowersje. Krakowscy radni odrzucili jednak uchwałę, aby zgodnie z wynikami konsultacji społecznych wskazać inne miejsce.

Zawsze wychodzę z założenia, że trzeba angażować mieszkańców do podejmowania istotnych decyzji. A taką właśnie jest zabudowa Bulwarów Wiślanych monumentalnym pomnikiem, bez względu na to, kogo chcemy w ten sposób upamiętnić. Przedyskutowana powinna być zarówno jego lokalizacja jak i forma – komentuje Łukasz Gibała.

Środowiska skupione wokół Gazety Wyborczej nie chcą, aby pomnik postawić pod Wawelem. Postawienie pomnika AK na bulwarze Czerwieńskim jest inicjatywą Światowego Związku Żołnierzy AK. Koszt inwestycji to ok. 1,2 mln zł. Miasto na budowę pomnika miało przeznaczyć 800 tys. zł, resort kultury – 200 tys. zł, IPN – 100 tys., a Fundacja Wstęga Pamięci – 100 tys. zł

REKLAMA

Komentarze