Koronawirus zmniejszył liczbę obcokrajowców o ponad 220 tysięcy. W czołówce Ukraińcy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

160 tys. Ukraińców, 33 tys. Białorusinów oraz 9,5 tys. Rosjan. W dwa miesiące z Polski wyjechało w sumie 223 tys. obcokrajowców. Zdecydowana większość z nich wróciła na Wschód. Branże takie jak budownictwo czy rolnictwo już dotknął brak pracowników.

Dwa miesiące epidemii wystarczyło, by Polskę opuścił co 10. obcokrajowiec. W marcu i kwietniu ruch na granicach był o wiele większy. Z ponad 2 mln obcokrajowców, którzy przebywali w Polsce na początku epidemii, dziś pozostało niespełna 1,9 mln. To wciąż dużo, ale ta różnica wystarcza, by wielu pracodawców miało problem z obsadą.

Jak wynika z analiz Głównego Urzędu Statystycznego, z naszego kraju wyjechało 223 tys. osób przyjezdnych zza granicy. Od początku marca do końca kwietnia (ostatnie aktualne dane) do domu wróciło około 160 tys. Ukraińców. Stanowili oni aż 70 proc. wyjeżdżających. Z danych GUS wynika jednak, że wciąż w Polsce pozostało ponad 1,1 mln osób z takim obywatelstwem.

Powrót do domu wybrało też 33 tys. Białorusinów oraz 9,5 tys. Rosjan. Tych pierwszych wciąż w Polsce żyje i pracuje około 70 tys. W przypadku Rosjan ich liczba spadła z 37 tys. do 27,5 tys.

Do ojczyzny wrócili również Brytyjczycy – było ich 8,1 tys. Na kolejnych miejscach znaleźli się Mołdawianie, Izraelczycy, Irlandczycy, Turcy, Serbowie oraz obywatele Stanów Zjednoczonych.

źródło: GUS/money.pl

W przypadku obywateli Ukrainy ruch na granicy do około 13 marca nasilał się̨. Oznacza to, że więcej osób przyjeżdżało niż wyjeżdżało. Natomiast po wprowadzeniu pierwszych restrykcji 13 marca, sytuacja zmieniła się diametralnie. W szczególności po 15 marca widać znaczny odpływ obcokrajowców. Jak wskazują dane GUS, to właśnie od tego momentu następował zdecydowany wzrost liczby cudzoziemców wyjeżdżających z Polski.

źródło: GUS/money.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY