REKLAMA

Koniec z plastikowymi jednorazówkami. Zakaz od 2021 roku

Koniec z plastikowymi jednorazówkami. Zakaz od 2021 roku

Parlament Europejski zatwierdził w zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Zakaz wejdzie w życie w 2021 roku.

Chodzi tu między innymi o talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu.

REKLAMA

Wstępne porozumienie między PE i Radą w sprawie projektu dyrektywy UE poparło 560 posłów, 35 – przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowymi przepisami do 2021 roku zakazem sprzedaży w UE objęte zostaną produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego. Sztućce, talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów. Dodatkowo, tworzywa sztuczne które ulegają oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w zbiornikach wodnych stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich.

Tworzywa sztuczne z powodu powolnego tempa rozkładu gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach, w UE i na świecie. Pozostałości tworzyw sztucznych trafiają często do organizmów zwierząt morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, a także ryb i skorupiaków.

Następnie, oczywiście, lądują w łańcuchu pokarmowym człowieka.

forsal.pl

REKLAMA

Komentarze