REKLAMA

Koniec spekulacji! Komisja Europejska uruchamia art. 7 przeciwko Polsce!

Koniec spekulacji! Komisja Europejska uruchamia art. 7 przeciwko Polsce!

Trwające od dawna spekulacje okazały się prawdą. Komisja Europejska podczas dzisiejszego posiedzenia zdecydowała o uruchomieniu pierwszego punktu artykułu 7 Traktatu o UE w sprawie Polski.

Kolejnym krokiem będzie wysłanie przez KE wniosku do państw członkowskich o uznanie Polski za kraj, w którym występuje „wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności”. Co więcej, Frans Timmermans zaproponował, aby pozwać Polskę przed Trybunał UE za „niezgodną z unijnym prawem” ustawę o sądach powszechnych.

Decyzję KE uzasadniał na specjalnej konferencji prasowej sam Timmermans. Stwierdził, że decyzja może zostać jeszcze cofnięta, jeśli polskie władze w przeciągu trzech miesięcy wycofają się z reformy wymiaru sprawiedliwości. Zastrzegł jednak, że sam w to nie wierzy.

To nie jest opcja nuklearna. Prosimy teraz Radę i PE o to, co Komisja robiła przez ostatnie dwa lata: o przeanalizowanie sytuacji i zadecydowanie, czy w opinii tych dwóch instytucji istnieje wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności – dodał na konferencji prasowej Timmermans.

Wiceprzewodniczący KE przypomniał, że Komisja przesłała 3 rekomendacje polskim władzom i żadna z nich nie została wdrożone. Powiedział, że ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS zostały skrytykowane między innymi przez Komisję Wenecką i europejskie organizacje sędziowskie. Zaznaczył, że nie ma żadnych różnic między premier Szydło a premierem Morawieckim w sprawie podejścia do kwestii praworządności.

rmf24.pl

REKLAMA

Komentarze