Konfederacja wygrała proces z TVN. Sąd nakazał przeprosiny w głównym wydaniu Faktów

Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy wygrała proces w trybie wyborczym z telewizją TVN. Pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął z powodu felietonu, który ukazał się w głównym wydaniu „Faktów” w dniu 16 kwietnia 2019 roku.

Wnioskodawcy argumentowali, że materiał w sposób celowy pomijał Konfederację, pokazując przy tym wszystkie komitety wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego, nawet te, które nie zebrały wymaganej liczby podpisów.

Zobacz także: Konfederacja wypuściła mocny spot: „Wprowadzimy zakaz aborcji i homopropagandy” [WIDEO]

Sąd podzielił argumentacje Konfederacji, uznając, że materiał „Faktów” był nierzetelny i wprowadzający w błąd: „uczestnik postępowania przedstawił materiał nierzetelny i poprzez niewymienienie KWW Konfederacja wśród „największych” komitetów wyborczych należy uznać, że przedsiębrał agitację wyborczą zawierającą nieprawdziwe informacje”.

W decyzji sądu czytamy, że telewizja TVN musi sprostować nieprawdziwe informacje na antenie swojej stacji w trakcie trwania programu „Fakty” o godzinie 19:00.

Całość uzasadnienia decyzji sądu poniżej:

„W wyemitowanym materiale podczas wyświetlania logotypów Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Europejskiej, Wiosny, Kukiz’15 i Lewicy Razem skomentowano, że są to „największe” komitety wyborcze. Skontrastowano je z listą „małych, czasem egzotycznych” komitetów wyborczych, po których nastąpiła wypowiedź Anny Godzwon, byłej rzeczniczki Państwowej Komisji Wyborczej, według, której „małe” komitety wyborcze, czyli takie, które „chciałby zarejestrować listy tylko w jednym okręgu” nie mają szans na zdobycie mandatu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W ocenie Sądu tak skonstruowany materiał sugeruje iż istnieje podział na „większe” komitety wyborcze „mające szansę na mandat” oraz „mniejsze”, które tej szansy nie mają. Kryterium podziału, jak pośrednio wskazano w dalszej części materiału fakt zarejestrowani listy ogólnopolskiej. Taka też, w ocenie Sądu, jest jedyna wspólna cecha łącząca wymienione w grafice, przedstawiające zdaniem uczestnika postępowania „największe” komitety wyborcze. Według przedstawionych materiałów KWW Konfederacja zarejestrowało listę kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego w siódmym, a więc konstytuującym powstania ogólnopolskiego komitetu wyborczego, okręgu wyborczym 16 kwietnia 2019. Zgłoszeń natomiast dokonano w dniach 11-15 kwietnia 2019 r. Zdaniem Sądu oznacza to, że uczestnik postępowania przedstawił materiał nierzetelny i poprzez niewymienienie KWW Konfederacja wśród „największych” komitetów wyborczych należy uznać, że przedsiębrał agitację wyborczą zawierającą nieprawdziwe informacje.”

REKLAMA

Komentarze