Sejmowa Komisja Ustawodawcza stwierdziła, że przepisy zawarte w noweli o Instytucie Pamięci Narodowej są zgodne z konstytucją.
Pan prezydent podnosił zarzut o niedookreśloności przepisów. My stanęliśmy na stanowisku, że przepisy, które są kwestionowane przez pana prezydenta, są określone w sposób dostateczny, a jeżeli nie, to nie w taki sposób, który naruszałby konstytucję – wskazał Marek Ast, szef sejmowej Komisji Ustawodawczej.
Sejmowa Komisja Ustawodawcza stwierdziła, że przepisy zawarte w nowelizacji ustawy o IPN są zgodne z Konstytucją. Posłowie rozpatrywali prezydencki wniosek, który skierowano do Trybunału Konstytucyjnego. Za taką opinią głosowało 14 członków, przeciw 7. https://t.co/u3oizf4UDi
— Anna Sobecka (@sobecka_anna) 15 marca 2018
Najprawdopodobniej to poseł Waldemar Buda będzie reprezentował w tej sprawie Sejm przed TK. .W ciągu dwóch tygodni, od obowiązywania noweli o IPN, do Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wpłynęły 44 doniesienia o szkalowaniu Polaków.
Przypominamy, że przepisy są krytykowane m.in. przez Izrael, Ukrainę i USA. W związku z tym prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i skierował w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego.
Czytaj więcej: Izrael atakuje Polskę – “Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni”
Zdaniem władz Izraela Polska w ten sposób próbuje zakazać mówienia o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust. Ustawę komentowali także czołowi politycy Izraela. Wymyślono to w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostały zamordowane, nie spotykając niemieckiego żołnierza. Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni – napisał Yair Lapid.
MediaNarodowe/radiomaryja.pl