REKLAMA

Komisja Europejska popiera plan odstrzału dzików w Polsce

Komisja Europejska popiera plan odstrzału dzików w Polsce

REKLAMA

Jak informują reporterzy RMF24 Komisja Europejska popiera plan masowego odstrzału dzików i chwali polskie władze za podjęte działania.

ASF, czyli wirusowa zakaźna choroba jest śmiertelna zarówno dla dzików jak i trzody chlewnej. W Polsce liczba zarażonych dzików drastycznie wzrosła w roku 2018 w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów– powiedział RMF jeden z urzędników KE.

Walka z ASF stała się dla Unii wręcz dramatycznie pilna, bo ASF zagraża produkcji mięsa wieprzowego w Polsce i w całej Unii.

REKLAMA

Działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE

Dlaczego dzików w Polsce jest tak dużo?

Dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży prof. Rafał Kowalczyk pytany, dlaczego populacja dzika w Polsce rośnie, odpowiedział: „Czynniki, które kiedyś limitowały populację dzika – niższa dostępność pokarmu czy surowe zimy – w tej chwili nie działają tak jak kiedyś. Mamy łagodne zimy, a brak silnych mrozów i wysokiej pokrywa śniegu, zwiększa przeżywalność dzików. Po drugie zwiększa się baza pokarmowa dla tych zwierząt” – mówi naukowiec. Wyjaśnia, że w ciągu ostatnich 30 lat w Polsce obszar upraw kukurydzy zwiększył się kilkunastokrotnie. „Pola kukurydzy oferują dzikom pokarm i osłonę. A kukurydza uprawiana na ziarno dostępna jest na polach nawet w grudniu czy styczniu” – opowiada biolog.

Uprawy kukurydzy to nie wszystko, dziki są dokarmiane przez myśliwych, którzy wykładają im duże ilości karmy na nęciskach.

RMF24.PL

REKLAMA

Komentarze