Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie z dnia 28 maja poinformowała o obniżce stóp procentowych. Jest to trzecia obniżka stóp procentowych od zaledwie kilku tygodni. Podstawowa stopa będzie niewiele wyższa od zera. Poprzednie decyzję miały miejsce 17 marca oraz 8 kwietnia.
Poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm. W efekcie, przyczynia się do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku szybszego ożywienia gospodarczego po zakończeniu pandemii. Działania NBP ograniczają ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie oraz – poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców – oddziałują w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego – poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie dotyczącym obniżki stóp procentowych.
Ekonomiści zaskoczeni tą decyzją
Większość z obserwatorów rynku nie przewidywało takiej decyzji. Spodziewano się pozostawienie stóp procentowych na podobnym poziomie przynamniej do następnego roku. Przegłosowano także zmianę stopy redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej (poprzednio 0,55%) stopy dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej (poprzednio 0,6%).
Obniżka powoduje zmianę w oprocentowaniu dla kredytobiorców oraz posiadaczy kredytów. To jednak w długofalowym okresie. Oznacza to także realne osłabnięcie złotego w stosunku do innych walut.
Patrząc na badania koniunktury za kwiecień – oceny przyszłej sytuacji finansowej i oczekiwanej sprzedaży – dla trzech głównych sektorów: przetwórstwa przemysłowego, usług i budownictwa widać załamanie, przy niewielkim odbiciu w maju, ale do poziomów znacząco niższych niż przed szokiem. Dokładając do tego znaczące obniżenie stopnia wykorzystania mocy wytwórczych nie ma powodu oczekiwać, że w tym roku obserwować będziemy wzrost inwestycji przedsiębiorstw. Osobiście spodziewam się ich załamania w II połowie roku- powiedział w rozmowie z PAP Jakub Borowski z Credit Agricole Bank Polska.
Źródło:RMF24