Kłótnia podczas spotkania posłów PiS z Jackiem Sasinem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Propozycje prezesa, ostra wymiana zdań i twardy sprzeciw – tak wyglądały dyskusje nad inicjatywą o planie naprawczym dla Polskiej Grupy Górniczej pomiędzy prezesem PGG, Jackiem Sasinem a posłami Zjednoczonej Prawicy ze Śląska. Parlamentarzyści obozu rządzącego mieli nie zgodzić się zaproponowanymi rozwiązaniami, co z kolei miało doprowadzić do kłótni na spotkaniu.

W poniedziałek pojawiły się konkretne plany rozwiązań dla części polskiego górnictwa ze strony PGG, nad którymi debatowano następnego dnia. Parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy, słysząc o pierwszych propozycjach, zażądali spotkania z ministrem aktywów państwowych i prezesem Polskiej Grupy Górniczej Tomaszem Rogalą.

Jak zdradził w rozmowie z Onetem poseł Jerzy Polaczek, do takiego spotkania rzeczywiście doszło. Znalazło się na nim około 20 posłów Zjednoczonej Prawicy.

– W poniedziałek odbyło się spotkanie z reprezentacją parlamentarną Prawa i Sprawiedliwości woj. śląskiego i zabieraliśmy głos na kanwie informacji prezentowanych przez przedstawiciela PGG – powiedział poseł Jerzy Polaczek.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej miał zarysować plan podobny do tego, który został we wtorek przedstawiony podczas pierwszej rundy negocjacji, a który został stanowczo odrzucony przez stronę społeczną.

Co miało znaleźć się w propozycji zaprezentowanej przez Tomasza Rogalę na poniedziałkowym spotkaniu ?

  • Likwidacja czterech kopalń – Wujek i trzech tzw. ruchów kopalni Rudna.
  • Zawieszenie wypłaty tzw. czternastej wypłaty na cztery lata

Padła również propozycja dotycząca zmiany systemu wypłacania pensji, tak aby część wynagrodzeń było zależne od kondycji finansowej kopalń należących do spółki PGG.

Po przedstawieniu tej propozycji miało dojść do mocnej wymiany zdań i awantury, spowodowanej protestem parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy. Jedną z tych osób miał być właśnie poseł Polaczek.

– Zarys założeń krótkoterminowych, kilkuletnich z perspektywy PGG, który został wczoraj zaprezentowany, jest w mojej ocenie nie do zaakceptowania – ocenia Polaczek w rozmowie z Onetem.

To dopiero początek negocjacji, ale porozumienie może być trudne do osiągnięcia. Jak jednak podkreśla Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności: – Nowy program naprawczy dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i całego sektora górniczego ma być wypracowany do końca września przez zespół z udziałem przedstawicieli rządu, pracodawców i związkowców.

Źródło: onet.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY