Organizacje polskich pracodawców wystosowały apel do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. Proszą w nim, by Bruksela jak najszybciej sprawdziła, czy program pomocy spełnia unijne wymogi.
Pod pismem podpisali się reprezentanci największych polskich organizacji pracodawców i przedsiębiorców. Możemy w nim przeczytać, że: “Europejskie społeczeństwo i gospodarka w stanęły przed olbrzymim wyzwaniem spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2. Zagrożenie zdrowotne szybko przekształciło się w potężne zagrożenie dla stabilności przedsiębiorstw i miejsc pracy. Na skutek zerwanych łańcuchów dostaw, restrykcji sanitarnych i zmniejszonego popytu, doszło do największej od 100 lat recesji. Dotyka ona wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polskę. Aby zapobiec masowym upadłościom przedsiębiorstw i wzrostowi bezrobocia, ta bezprecedensowa sytuacja wymaga niezwykle szybkich działań antykryzysowych, zakrojonych na szeroką skalę”.
Przypominają, iż 9 kwietnia 2020 r. premier Mateusz Morawiecki przedstawił rządowy program ratunkowy dla polskiej gospodarki, nazywany Tarczą Finansową z Polskiego Funduszu Rozwoju, który ma wspomóc małe i średnie firmy oraz dużych przedsiębiorców. Z kolei 15 kwietnia 2020 r. polski rząd wystąpił o zgodę na pomoc publiczną do Komisji Europejskiej w ramach programu Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm. Przedsiębiorcy uważają, że zatwierdzanie pakietów ratunkowych powinno trwać “w dniach”, “a nie w miesiącach”. Dlatego apelują o szybką reakcję i jak najpilniejszą akceptację Tarczy Finansowej.
“Biorąc pod uwagę olbrzymie koszty gospodarcze i społeczne, spowodowane przez każdy dzień zwłoki w akceptacji programu, jako reprezentanci największych polskich organizacji pracodawców i przedsiębiorców, apelujemy do Pani Przewodniczącej o niezwłoczną reakcję i o zapewnienie możliwie pilnej akceptacji rządowego programu Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm. Mówimy o niepewności tysięcy firm, milionów pracowników oraz ich rodzin. Mając to na uwadze Europa i Polska potrzebuje obecnie szybkich i zdecydowanych działań dla ochrony potencjału rozwoju, przedsiębiorstw i miejsc pracy” – piszą przedsiębiorcy w liście.
źródło: dorzeczy.pl