REKLAMA

Kardynał Walter Brandmueller: nie dla protestantyzacji Kościoła

Kardynał Walter Brandmueller: nie dla protestantyzacji Kościoła

Niemiecki kardynał Walter Brandmüller, jeden z czterech autorów słynnych dubiów, stanowczo potępił protestantyzację Kościoła katolickiego. Podkreślił, że niemożliwe jest zamazywanie różnic teologicznych między katolicyzmem i protestantyzmem. Potępił też obecne w mentalności części hierarchów przedkładanie spraw doczesnych nad kwestie wiary.  

Jak powiedział kardynał Walter Brandmüller, im bardziej Kościół angażuje się w politykę i odkłada na bok rzeczywistość nadprzyrodzoną i grzech, tym bardziej zdradza Ewangelię. Skrytykował też pewnych wysoko postawionych przedstawicieli protestantyzmu za ignorowanie Boga i Pana Jezusa. W sposób szczególny potępił przedkładanie spraw doczesnych nad Stwórcę. Jego zdaniem problem ten istnieje także w Kościele katolickim.

REKLAMA

Kardynał Brandmüller w opublikowanej 8 grudnia rozmowie z włoskim Il Giornale skrytykował także próby zbliżenia Marcina Lutra do Kościoła katolickiego. Odniósł się bezpośrednio do słów włoskiego biskupa Nunzio Galantino. Ten określił reformację jako „wydarzenie Ducha Świętego”. Z

Niemiecki duchowny zasugerował, że tego typu sądy świadczą o historycznej niewiedzy. A także o specyficznym sentymentalizmie. W krajach katolickich traktuje się bowiem niekiedy reformację jako coś egzotycznego, a tym samym interesującego. Jest to jednak złudne.

pch24.pl

REKLAMA

Komentarze