REKLAMA

Kaleta: Izba Pracy SN ustanowiła niebezpieczny precedens

Kaleta: Izba Pracy SN ustanowiła niebezpieczny precedens

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta skrytykował orzeczenie wydane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego, w którym stwierdzono, że Krajowa Rada Sądownictwa nie spełnia kryteriów niezależności. W jego opinii prymat prawa unijnego nad krajowym ustanawia niebezpieczny precedens.

REKLAMA

Kierując się orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE, gdzie stwierdzono, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej – Izba Pracy SN uznała ten ostatni wyrok europejskiej instytucji.

Zobacz także: PiS odnotowało spadek w sondażach. Zyskuje za to Konfederacja

Sebastian Kaleta skrytykował to ostatnie orzeczenie Izby Pracy SN informując również, że nie wpłynie to na pracę KRS i Izby Dyscyplinarnej – „Nie będzie miało też wpływu na status sędziów tej izby, ponieważ zawarty w nim pogląd został wyrażony przez konkretny skład w konkretnej, jednostkowej sprawie. Zatem skutki tego orzeczenia związane są tylko z tą jednostkową sprawą”.

„To orzeczenie podważa utrwaloną linię orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego, z której wynika, że polska konstytucja jest nadrzędnym prawem w Polsce i wszelkie przepisy prawa unijnego są podrzędne wobec konstytucji. Stawianie prawa unijnego nad prawem polskim jest nie do zaakceptowania” – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

onet/pap

Zrzutka na pomoc prawną dla Katarzyny Sokołowskiej

REKLAMA

Komentarze