REKLAMA

Już wkrótce dystrybucja kart do głosowania – Ustawa wciąż bez mocy prawnej

Już wkrótce dystrybucja kart do głosowania – Ustawa wciąż bez mocy prawnej

Według „Dziennika Gazeta Prawna”, tuż po weekendzie majowym ma rozpocząć się dystrybucja kopert z kartami do głosowania. Poczta Polska będzie roznosić koperty, choć ustawa korespondencyjna nadal nie posiada mocy prawnej. W związku z tym pozostaje problem z pozyskiwaniem danych osobowych przez listonoszy.

REKLAMA

Dziennik podaje, iż obecnie trwa operacja pakowania kart do głosowania do przygotowanych kopert. Dystrybucja kart do wszystkich uprawnionych obywateli ma rozpocząć się tuż po weekendzie majowym, w okolicach 4-5 maja. Listonosze Poczty Polskiej będą się kierować danymi przekazanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji. Należy pamiętać, że tzw. ustawa korespondencyjna umożliwiająca na przekazywanie danych osobowych wyborców do Poczty Polskiej nadal nie posiada mocy prawnej.

Zobacz także: Rząd przeciwko pracownikom – Kolejny projekt tarczy ułatwi zwolnienia

Dzisiaj komisje senackie mają zadecydować o kształcie projektu oraz wydawać opinię dla głosujących senatorów – „Większość opinii prawnych (w tym Sądu Najwyższego), jakie przygotowano dla senatorów, jest krytyczna i podważa konstytucyjność przepisów. Ma to dać opozycji argumenty do ich odrzucenia lub daleko idących ingerencji w ich kształt” – przypomina DGP.

Senat w tej sprawie ma zebrać się tuż przed zaplanowanymi na 10. maja wyborami prezydenckim. Posiedzenie odbędzie się 5 i 6 maja. Wówczas senatorowie zadecydują o jej dalszym losie. Ustawa daje również możliwość Marszałek Sejmu na przesunięcie pierwotnego terminu o tydzień.

interia/DGP

REKLAMA

Komentarze