REKLAMA

Julian Assange aresztowany! Ekwador cofnął azyl polityczny dla założyciela WikiLeaks

Julian Assange aresztowany! Ekwador cofnął azyl polityczny dla założyciela WikiLeaks

Założyciel WikiLeaks Julian Assange został aresztowany w czwartek rano. Londyńscy funkcjonariusze policji musieli wyciągnąć go siłą z ambasady. Prezydent Ekwadoru cofnął dla niego azyl polityczny w związku z licznym łamaniem przez niego międzynarodowych konwencji.

Funkcjonariusze londyńskiej policji otrzymali pozwolenie na wejście na teren ekwadorskiej ambasady w celu aresztowania założyciela WikiLeaks. Julian Assange przez wiele lat znajdował się pod protektoratem rządu Ekwadoru. Azyl polityczny został jednak cofnięty przez Prezydenta Lenina Moreno.

Czytaj więcej:

Brytyjski minister spraw wewnętrznych Sajid Javid powiedział na portalu społecznościowym – „Po blisko 7 latach przebywania w ekwadorskiej ambasadzie, mogę potwierdzić że Julian Assange przebywa teraz w areszcie policyjnym i stanie przed brytyjskim wymiarem sprawiedliwości”.

WikiLeaks oskarża CIA o dehumanizację Assange’a

„Ten mężczyzna jest synem, ojcem, bratem. Dostał dziesiątki nagród dziennikarskich. Co rok od 2010 r. jest nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Wpływowi gracze, w tym CIA, prowadzą wyrafinowane wysiłki, by odczłowieczyć, delegitymizować i uwięzić go” – oświadczyło WikiLeaks na Twitterze.

Do sprawy zatrzymania przez Brytyjczyków założyciela sławnego na cały świat portalu informacyjnego odniósł się Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno. Powiedział on w swoim przemówieniu, iż Wielka Brytania zagwarantowała na piśmie brak ekstradycji do innego kraju z karą śmierci.

„Zgodnie z naszym silnym przywiązaniem do praw człowieka oraz prawa międzynarodowego poprosiłem Wielką Brytanię, by zagwarantowała, że Assange nie zostanie poddany ekstradycji do państwa, gdzie może być torturowany lub skazany na karę śmierci” – podkreślił prezydent.

Julian Assange został aresztowany, ponieważ łamał według rządu ekwadorskiego wielokrotnie, międzynarodowe konwencje i protokołów dotyczących życia codziennego, dlatego też azyl został cofnięty.

46-letni Assange ukrywał się tam przed brytyjską policją, która chciała go aresztować za zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku. Szef WikiLeaks i jego prawnicy argumentowali, że mógłby zostać wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi amerykańskimi dokumentami dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

onet

REKLAMA

Komentarze