REKLAMA

J. Kaczyński podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej: „Wierzę, że w 8. rocznicę staną tu pomniki”

J. Kaczyński podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej: „Wierzę, że w 8. rocznicę staną tu pomniki”

Dziś wieczorem zakończyły się kolejne już obchody miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński podczas przemówienia pierwszy raz wspomniał o końcu miesięcznic.

REKLAMA

„Wierzę, że w ósmą rocznicę tragedii staną tu pomniki i usłyszymy ostateczną odpowiedź ws. katastrofy; wtedy – po 96 marszach, a ofiar było przecież 96 – będziemy mogli powiedzieć <<kończymy>>” – powiedział prezes PiS.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, skąd uczestnicy udali się pod Pałac Prezydencki. W comiesięcznym Marszu Pamięci szli m.in. Jarosław Kaczyński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Trasa marszu odgrodzona była barierkami, a spokoju pilnowali policjanci.

Za barierkami na placu Zamkowym zebrali się kontrmanifestanci. Zgromadzenie Obywateli RP zostało uznane za nielegalne przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipiera. Wydał on zakaz czwartkowych kontrmanifestacji na Krakowskim Przedmieściu, a powodem miało być niezachowanie bezpiecznej odległości 100 metrów od zgromadzenia cyklicznego, jakim jest Marsz Pamięci ofiar tragedii smoleńskiej.

Do zakazu nie zastosowali się nie tylko Obywatele RP. U zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Karowej ustawili się kolejni kontrmanifestanci z flagami stowarzyszeń Obywateli Solidarnych w Akcji i partii Zielonych. Wywiesili oni transparent z napisem: „granica Polski, dalej PiSland”.

„To nie my chcemy odbierać komuś prawo do demonstracji, modlitwy, czczenia swoich świąt, czczenia tych, którzy na to czczenie zasługują” – mówił Kaczyński o kontrmanifestantach.

 

REKLAMA

Komentarze