REKLAMA

Izrael: Kneset uchwalił ustawę dającą premierowi prawo rozpoczęcia wojny „w nadzwyczajnych okolicznościach”

Izrael: Kneset uchwalił ustawę dającą premierowi prawo rozpoczęcia wojny „w nadzwyczajnych okolicznościach”

Kneset przegłosował wczoraj wieczorem wniosek premiera Benjamina Netanjahu o przyznanie mu prawa do ogłoszenia wojny „w nadzwyczajnych okolicznościach” jedynie za zgodą ministra obrony.

REKLAMA

Netanjahu złożył wniosek rano podczas debaty nad ustawą mającą na celu przekazanie odpowiedzialności za wypowiadanie wojny z całego gabinetu do mniejszego tzw. gabinetu bezpieczeństwa. Wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony oraz Komisji Konstytucji, Prawa i Sprawiedliwości odrzuciły jego wniosek, ale później zostało ono poddane pod głosowanie na plenum Knesetu.

Po południu, jeszcze przed uchwaleniem tego specjalnego pełnomocnictwa, Netanjahu w zapowiedzianym kilka godzin wcześniej telewizyjnym wystąpieniu przedstawił teczkę z danymi, które rzekomo otrzymał od służby wywiadu a zdobytymi od Iranu, twierdzac że Teheran prowadzi tajny program budowy broni jądrowej. Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, ostrzegł że wszelkie ataki na bazy w jego kraju spotkają się z „mocną odpowiedzią”.

Na Twitterze pojawiają się niepotwierdzone informacje o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad okupowanymi Wzgórzami Golan dla lotnictwa cywilnego oraz o transportach wojskowych ciągnących w stronę syryjskiej granicy.

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

 

REKLAMA

Komentarze