REKLAMA

Izrael chce opuścić UNESCO. Powodem jest… antyizraelska postawa UNESCO

Izrael chce opuścić UNESCO. Powodem jest… antyizraelska postawa UNESCO

Izrael zawiadomił w piątek dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay, że przestanie być członkiem tej organizacji z dniem 1 stycznia 2019 roku. Podobną deklarację w październiku złożyło USA. Powodem ma być antyizraelska postawa UNESCO.

Azoulay wydała specjalny komunikat, w którym głęboko ubolewa nad zaistniałą sytuacją, a także wyraża przekonanie, że to wewnątrz UNESCO i nie poza tą organizacją państwa mają lepsze warunki działania na rzecz przezwyciężenia rozbieżności.

REKLAMA

Dyrektor generalna przypomina również, iż w przezwyciężaniu nieporozumień służą głosowania z udziałem państw członkowskich. Ponadto, jej zdaniem, pełne zaangażowanie w działalność UNESCO pozwala na kontynuowanie dialogu, współpracy i sojuszy, które dziś są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu uważa jednak, iż UNESCO przekształciła się w teatr absurdu i zamiast dbać o historię, wypacza ją. Była to przede wszystkim aluzja do pewnych uchwał przegłosowanych przez kraje członkowskie. Izrael uznał je za próbę rozłączenia historii Żydów i historii Ziemi Świętej.

 

gosc.pl

REKLAMA

Komentarze