REKLAMA

Irlandia Północna: aresztowano podejrzanych o zabicie dziennikarki

Irlandia Północna: aresztowano podejrzanych o zabicie dziennikarki

W sobotę w Irlandii Północnej zostało aresztowanych dwóch podejrzanych o zabójstwo dziennikarki Lyry McKee. Do śmierci kobiety doszło podczas zamieszek w Londonerry. Została trafiona przypadkowo podczas ostrzału pojazdów policyjnych.

Dwaj młodzi mężczyźni zostali aresztowani w związku z podejrzeniem, że odpowiadają za śmiertelne postrzelenie lokalnej dziennikarki Lyry McKee. Doszło do tego podczas zamieszek w Londonderry – poinformowała w sobotę północnoirlandzka policja.

W policyjnym komunikacie przekazano, że dwaj mężczyźni w wieku 18 i 19 lat zostali aresztowani. Zatrzymano ich w związku z zabójstwem McKee.

Brak obrazka

Podejrzani zaaresztowani zostali na mocy ustawy antyterrorystycznej obowiązującej w Irlandii Północnej. Mają być przesłuchiwani w Belfaście.

Z opublikowanych przez policję nagrań wideo wynika, że podczas czwartkowych zamieszek w Londonderry w Irlandii Północnej. Dziennikarka stała w grupie gapiów, niedaleko radiowozów. Kobieta nagrywała starcia swoim telefonem.

REKLAMA

Zamaskowany mężczyzna zaczął na ślepo ostrzeliwać jeden z policyjnych wozów i znajdujących się w jego pobliżu funkcjonariuszy. Wówczas doszło do śmiertelnego postrzelenia McKee.

Zdaniem policji powodem czwartkowych zamieszek była operacja sił bezpieczeństwa, polegająca na przeszukanie wybranych lokali w Londonderry. Miało to na celu przejęcie przechowywanej tam broni i amunicji.

Informacje uzyskane przez policję od wywiadu sugerowały, że grupa lokalnych zwolenników zjednoczenia Irlandii i Irlandii Północnej zamierzała wykorzystać je w ataku podczas wielkanocnego weekendu.

REKLAMA

Zobacz także: Mary Wagner ponownie aresztowana: „Próbowała ratować dzieci w rodzinnym Vancouver”

Sześć największych partii politycznych w lokalnym parlamencie wystosowało wspólny apel do mieszkańców o spokój.

„Zabójstwo Lyry to atak na całą naszą społeczność. W tym czasie powinniśmy zachować spokój” – zaapelowano.

W piątek w wielu miastach Irlandii Płn. odbyły się czuwania w intencji dziennikarki.

Urodzona w Belfaście 29-letnia McKee zajmowała się konfliktem północnoirlandzkim i jego konsekwencjami. Jej praca dziennikarska była nagradzana i spotykała się z uznaniem. W ostatnim czasie pracowała dla portalu internetowego specjalizującego się w wiadomościach o świecie mediów. Pisała książki i angażowała się w środowisku osób homoseksualnych.

Policja informowała, że za zabójstwo McKee prawdopodobnie odpowiada organizacja określająca się jako Nowa IRA, zwana również Prawdziwą IRA. To jeden z odłamów Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) sprzeciwiających się porozumieniu wielkopiątkowemu.

Paramilitarne ugrupowania przeciwne temu układowi nadal stanowią zagrożenie. Działają jak państwo w państwie, finansują się m.in. z handlu narkotykami, licząc na to, że powrót północnoirlandzkiego konfliktu zapewni im nową legitymację i wpływy – pisze agencja DPA.

Źródło: / PAP /

11 maja w Warszawie odbędzie się ogólnopolska manifestacja #STOP447 przeciw roszczeniom diaspory żydowskiej wobec Polski. Weź udział w wydarzeniu KLIK

REKLAMA

Komentarze