REKLAMA

Iran znosi wizy dla obywateli Chin

Iran znosi wizy dla obywateli Chin

Od przyszłego miesiąca Chińczycy mogą jeździć do Iranu bez konieczności posiadania wizy.

Iran ma nadzieję przyciągnąć do miliona chińskich turystów od przyszłego miesiąca, aby wzmocnić swoją upadającą gospodarkę, mocno dotkniętą sankcjami USA.

REKLAMA

Vali Teymouri, zastępca dyrektora ds. Turystyki w Iranie, powiedział, że nowy irański program zniesienia wiz dla chińskich odwiedzających może zostać wdrożony już pod koniec tego miesiąca.

Teymouri powiedział, że Iran spodziewa się „przyciągnąć milion Chińczyków w najbliższej przyszłości” poprzez zniesienie wiz. Stanowi to znaczący wzrost w stosunku do ponad 52 000 Chińczyków, którzy odwiedzili kraj Bliskiego Wschodu w 2018 roku.

„Uważamy, że oba kraje od dawna mają wspólną komunikację kulturalną i handlową. Dlatego powinniśmy ułatwiać i ulepszać wzajemną współpracę, zwłaszcza w branży turystycznej.” – powiedział.

Chińscy turyści odwiedzają „Bramę Wszystkich Narodów” w starożytnym perskim mieście Persepolis niedaleko Shiraz w południowym Iranie, który ma nadzieję radykalnie zwiększyć liczbę odwiedzających z Chin.

Problemy gospodarcze Iranu

Od zeszłego roku gospodarka Iranu zmierza ku recesji i została dotknięta sankcjami nałożonymi przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa.

Agencja Informacyjna Republiki Islamskiej Teheranu (IRNA) poinformowała, że ​​rząd irański uchwalił rozporządzenie w sprawie anulowania formalności wizowych dla obywateli Chin. Wszystko na wniosek ministerstwa spraw zagranicznych kraju. A także agencji turystycznej, dziedzictwa kulturowego, rzemiosła i organizacji turystycznej (ICHTO).

Ali Asqar Munesan, szef ICHTO, powiedział, że decyzja była „skutecznym krokiem”, aby pomóc zwiększyć liczbę chińskich turystów i że jako Iran „chcemy gościć dwa miliony turystów z Chin każdego roku”.

Dochody nie tylko z ropy

Zniesienie wiz ma na celu zwiększenie liczby Chińczyków, którzy chcą odwiedzić Iran, i zwiększenie dochodów rządowych innych niż ropa.

„Powinniśmy wierzyć, że przemysł turystyczny jest w stanie generować dochód więcej niż przemysł naftowy i że sankcje nie działają w sektorze turystycznym.” – powiedział Munesan w raporcie IRNA z czerwca.

Scmp.com

REKLAMA

Komentarze