REKLAMA

IPN odnalazł szczątki żołnierza Wehrmachtu

IPN odnalazł szczątki żołnierza Wehrmachtu

Niezwykłego odkrycia dokonali pracownicy rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas prac ekshumacyjnych w Kosinie w powiecie łańcuckim.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie prowadziło 26 sierpnia prace ekshumacyjne w miejscowości Kosina niedaleko Łańcuta.

REKLAMA

W trakcie działań urzędników o uprawnieniach badawczych, najprawdopodobniej odnaleziono szczątki Michała Szydłowskiego, żołnierza Wehrmachtu, który zginął podczas II wojny światowej w 1944 roku.

Poszukiwanie poprzedzone kwerendą archiwalną powiązaną ze znalezieniem odpowiednich informacji. Dzięki temu, badacze mogli z większym prawdopodobieństwem rozpocząć prace związane z wykopami.

Historia Michała Szydłowskiego jest niezwykła. Informacje o nim pochodzą z relacji naocznych świadków, którzy byli przy jego śmierci. Według nich, w lipcu 1944 roku ten pochodzący ze Śląska żołnierz niemieckich sił zbrojnych stacjonował ze swoją jednostką w Kosinie.

Tam stanął w obronie około trzynastu Polaków, których hitlerowcy zdecydowali się rozstrzelać. Szydłowski przeciwstawił się takiej decyzji, co doprowadziło do sporu z innym żołnierzem, być może nawet dowódcą. Konsekwencje takiego czynu były dramatyczne. Został on zastrzelony i zakopany w tym samym miejscu.

se.pl

REKLAMA

Komentarze