REKLAMA

IPN bedzie prowadził poszukiwania w Niemczech i Czechach

IPN bedzie prowadził poszukiwania w Niemczech i Czechach

Instytut Pamięci Narodowej zamierza prowadzić poszukiwania miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów nie tylko w Polsce. W planach badaczy są m.in. Niemcy, Czechy, Litwa, czy Gruzja.

Badania będziemy prowadzili w około 50 miejscach. Liczba ta jest porównywalna z poprzednim rokiem. Pełna liczba będzie znana, kiedy zakończymy rok. To są plany, zamierzenia, które być muszą, życie je weryfikuje, ale wierzę, że większość naszych działań będzie wykonanych, czyli te ok. 50 miejsc w kraju i poza granicami w tym roku będziemy badać – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN i szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

REKLAMA

Iran przygotowuje się do wspólnych manewrów wojskowych w Rosją

IPN będzie prowadzić prace m.in. w Niemczech przy byłym obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Na lokalnym cmentarzu w Fürstenbergu pochowane są Polki zamordowane w tym obozie. Poszukiwania będą prowadzone też w krajach takich jak Czechy, Litwa, Białoruś, czy Gruzja.

– W Gruzji będziemy pracowali w zupełnie nowym miejscu, innym niż poprzednio, prace rozpoczną się jeszcze przed wakacjami –poinformował prof. Szwagrzyk.

Wiceprezes IPN mówił też o planach Instytutu na działalność w Polsce. Badacze będą pracowali m.in. w Warszawie, Białymstoku, Krakowie, czy Katowicach. W stolicy poszukiwania będą miały miejsce m.in. na Polach Mokotowskich, na Bródnie, czy na Rakowieckiej.

REKLAMA

Komentarze