REKLAMA

Holandia rezygnuje z określania płci w dowodach tożsamości

Holandia rezygnuje z określania płci w dowodach tożsamości

Minister edukacji, kultury i nauki Holandii zapowiedziała usunięcie zamieszczanych dotychczas w dowodach tożsamości wzmianek o płci obywateli. Zmiana ma się dokonać w przeciągu pięciu lat.

REKLAMA

Ingrid van Engelshoven twierdzi, że dzięki tej decyzji każdy będzie mógł „ukształtować swoją tożsamość” oraz „żyć nią w całkowitej wolności i bezpieczeństwie”. Władze uznały dotychczasowe zapisy za „bezużyteczne” i  chcą „ograniczyć w jak największym stopniu niepotrzebne wzmianki dotyczące płci”. Zmiana nie obejmuje paszportów jako dokumentów zgodnych z wymogami Unii Europejskiej.

Minister podkreśliła, że spośród państw UE jej państwo nie jest w tej kwestii pierwsze. „Niemiecki dowód tożsamości nie wspomina o płci” – napisała.

Ingrid van Engelshoven to minister edukacji, kultury i nauki. Zajmuje się również tak zwanymi kwestiami równościowymi. „W liście skierowanym do parlamentu, a omówionym w sobotę przez agencję AFP (…) ogłosiła zamiar usunięcia zapisu o płci w dowodach osobistych od 2024-2025 roku” – pisze portal francuskiego dziennika „Le Parisien”.

Zobacz także: „Powinna się Pani wstydzić”. Spięcie na linii PiS – Mosbacher

źródło: Le Parisien

REKLAMA

Komentarze