REKLAMA

Hiszpański sąd wydał zgodę na przeniesienie prochów Franco

Hiszpański sąd wydał zgodę na przeniesienie prochów Franco

We wtorek hiszpański Sąd Najwyższy wydał pozwolenie na przeniesienie prochów generała Francisco Franco poza narodowe mauzoleum w Dolinie Poległych zbudowane na rzecz upamiętnienia wojny domowej, która toczyła się w latach 1936-1939. Jest to skutek działań socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza.

Hiszpański Sąd Najwyższy pozytywnie przychylił się do wniosku o ekshumację i usunięcie prochów wieloletniego przywódcy państwa (1936-1975), gen. Francisco Franco z Doliny Poległych. Pochowano go tam po jego śmierci na wskutek zawału serca, 22. listopada 1975 roku. Udział w ceremonii pogrzebowej wzięło trzech przywódców obcych państw: książę Rainier z Monako, król Jordanii Husajn ibn Talal oraz prezydent Chile gen. Augusto Pinochet.

REKLAMA

Czytaj więcej: Brytyjska lewica chce ustanowić zakaz dla spożywania mięsa

Obecny premier Hiszpanii wywodzący się z Socjalistycznej Partii Robotniczej Pedro Sanchez, dążył od 2018 roku do przeniesienia szczątków generała Francisco Franco poza mauzoleum.

Jego zdaniem uwłaczają one pamięci pozostałych poległych – „Pozostawianie zwłok dyktatora w mauzoleum uwłacza pamięci ofiar wojny domowej zainicjowanej przez Franco” – powiedział Pedro Sanchez

Rodzina gen. Franco jest zdecydowanym przeciwnikiem przenoszenia jego zwłok poza mauzoleum w Dolinie Poległych. Uważają, że obecny rząd robi to dla podbicia sondaży i popularności. A także, sądzą że za takimi działaniami stoi rewanżyzm.

interia/pap

REKLAMA

Komentarze