REKLAMA

Hiszpański rząd przeciwko katalońskiemu referendum

Hiszpański rząd przeciwko katalońskiemu referendum

Mariano Rajoy – premier Hiszpanii wzywa swych ambasadorów do wzmożonej aktywności w przydzielonych sobie państwach. Mają jasno wyrażać stanowisko rządu w sprawie prób uzyskania niepodległości przez Katalonię.

REKLAMA

Miejscowy parlament zapowiedział referendum w sprawie ogłoszenie niepodległości przez Katalonię na 1 października. W sobotę odbyło się spotkanie 70% wszystkich burmistrzów gmin regionu „Katalonia” gdzie ogłosili, iż udostępnią lokale pod organizację plebiscytu. Tendencje wyzwoleńcze poparł również manifest ponad tysiąca intelektualistów z całego świata, choć żadne państwo ani organizacja międzynarodowa oficjalnie nie uznaje ich działań.

Hiszpanie natomiast zdecydowanie sprzeciwiają się sporządzeniu referendum. Przyznają, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego jest ono nielegalne i niezgodne z obowiązującą Konstytucją. Prokurator Generalny Hiszpanii natomiast ogłosił, iż oskarży wszystkich burmistrzów, którzy udostępnią lokale pod referendum. Do działań ruszyła również policja rekwirując wszelkie ulotki referendalne.

Katalończycy pragną zrealizować prawo do samostanowienia narodu i własnego państwa. Ich działania są tym bardziej zrozumiałe, że jako jeden z najbogatszych pod względem gospodarczym regionów kraju muszą ciągnąć za sobą resztę państwa. Z kolei rząd hiszpański dąży do utrzymania ładu i porządku w kraju. Nie może wyrazić zgody na sporządzenie referendum, bo pokazałby tym samym że państwo nie jest w stanie kontrolować niepodzielności swojego terytorium.

źródło:

Narodowcy.net
Polub fanpage Narodowcy.net na Facebooku
REKLAMA

Komentarze