REKLAMA

Niemcy: Hermann Historica wystawił na sprzedaż polskiego orła ze swastyką

Niemcy: Hermann Historica wystawił na sprzedaż polskiego orła ze swastyką

Niemiecki dom aukcyjny Hermann Historica wystawił na sprzedaż srebrnego orła z głowicy sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Cena wywoławcza za polskiego orła wynosi 10 tysięcy euro. Głowica sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich została wystawiona przez dom aukcyjny Hermann Historica.

REKLAMA

Z opisu aukcji Hermann Historica wynika, że orzeł znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Licytacja zabytku ma się odbyć 23 maja – dom aukcyjny przekonuje, że jest wykonany ze srebra, orłowi brakuje jednak korony, a tuż na pudełku pod wygrawerowanymi gałęziami znajduje się swastyka.

Czy polski rząd będzie starał się o sprawdzenie polskiego zabytku do kraju? Jak wynika z informacji z portalu rp.pl o głowicy sztandaru wie już ministerstwo kultury oraz Muzeum Wojska Polskiego. Resort kultury ma podjąć kroki, aby zablokować aukcję polskiego orła.

„Jeżeli udałoby się ustalić nazwisko osoby, która chce go sprzedać MSZ może powiadomić amerykańskie służby np. FBI i próbować odzyskać ten artefakt, albo rozpocząć negocjacje z właścicielem” – informuje źródło Rzeczpospolitej.

Zobacz także: 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego przez polskich żołnierzy z NSZ

Hermann Historica ma siedzibę w Monachium. To nie pierwszy polski zabytek, który wystawił ten dom aukcyjny. W ofercie miał m.in. polski pistolet Vis mod.35 Radom 1938.

rp.pl
REKLAMA

Komentarze