REKLAMA

Hasan Rowhani przeprosił Wołodymyra Zełenskiego. Protesty w Iranie

Hasan Rowhani przeprosił Wołodymyra Zełenskiego. Protesty w Iranie

Prezydent Iranu Hasan Rowhani przeprosił Wołodymyra Zełenskiego. W Teheranie wybuchł nawet protest w związku z „kłamstwami reżimu”.

Chociaż sytuacja między Iranem a Stanami Zjednoczonymi trochę się uspokoiła, jednym z głównych tematów na świecie pozostaje sprawa nieumyślnego zestrzelenia samolotu pasażerskiego. Samolot należał do ukraińskich linii lotniczych, a zestrzelony został pod Teheranem przez wojsko irańskie. Po kilku dniach Irańczycy przyznali się do zestrzelenia samolotu. Podkreślali, że mieli „10 sekund na decyzję”, a samolot został wzięty za wrogi samolot bojowy lub pocisk.

REKLAMA

W czasie zestrzelenia samolot miał przelatywać obok „ważnego obiektu wojskowego”. Nie można zapominać, że w samolocie nie zginęli tylko Ukraińcy i Kanadyjczycy, ale także kilkudziesięciu Irańczyków. Wieść o tym, że władze Iranu po kilku dniach przyznały się do zestrzelenia samolotu szybko spowodowała wybuch protestu. Oczywiście w Iranie do protestów dochodzi cały czas – wbrew manipulacjom na temat kraju, naród ten nie boi wyrażać swojego zdania.

ZOBACZ TAKŻE: Iran przyznaje się do zestrzelenia samolotu. „Iran głęboko żałuje”

Protest nie był duży, miał liczyć około tysiąca ludzi. Spotkał się jednak z zatrzymaniami. Aresztowano między innymi… ambasadora Wielkiej Brytanii. Władze ukraińskie podały z kolei, że „Hasan Rowhani złożył kondolencje narodowi ukraińskiemu i rodzinom ofiar zestrzelenia samolotu (…) Poprosił o przebaczenie w związku z tragedią, która zabrała życie 176 osób. Przywódca Islamskiej Republiki Iranu w pełni uznaje, że do tragedii doszło przez pomyłkowe działania woskowych tego kraju”.

REKLAMA

Komentarze