GetBack miał dostęp do bazy PESEL

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dzięki decyzji szefowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z 2015 r., spółka GetBack miała dostęp do bazy adresowej rejestru PESEL.

Przyjdź na Marsz Powstania Warszawskiego. Oddaj hołd bohaterom! 1 sierpnia godz. 17:00 Rondo Dmowskiego

Jest to sytuacja precedensowa, ponieważ inna firma windykacyjna – Kruk S.A. – wystąpiła z wnioskiem do MSW o udostępnienie danych z rejestru PESEL. Jednak firma Kruk S.A. nie otrzymała zgody na wgląd. Była Minister Spraw Wewnętrznych, Teresa Piotrowska tak odniosła się do sprawy:

Nie pamiętam, bym taką decyzję podejmowała. Sprawami PESEL zajmował się mój zastępca, mogłam go upoważnić

Dzięki dostępowi do rejestru PESEL firma GetBack weryfikowała dane dłużników. GetBack wystąpił z prośba o udostępnienie do bazy PESEL wiosna 2015 r. W imieniu spółki wniosek złożyła Kancelaria Prawna GetBack. W uzasadnieniu wniosku, Kancelaria podała, że prowadzi m.in. „obsługę funduszu sekurytyzacyjnego, któremu przysługują wierzytelności wobec osób, których dane mają być weryfikowane”

Pomimo niewiedzy minister Piotrowskiej o wniosku Kancelarii Prawnej GetBack, 25 czerwca 2015 r. minister „wyraziła zgodę na udostępnianie danych adresowych z rejestru PESEL za pomocą urządzeń teletransmisji danych w drodze weryfikacji” – co można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

Rejestr PESEL to ściśle chroniony zbiór informacji, który zawiera wrażliwe dane Polaków dotyczące nie tylko adresu zamieszkania, ale także daty urodzenia, dzieci, ślubów, rozwodów, dane małżonków i wiele innych. Dostęp do nich mają służby, urzędy i instytucje publiczne m.in. ABW, CBA i policja, prokuratura, sądy, Urząd Skarbowy oraz inne instytucje publiczne. Podmioty zewnętrzne np. firmy ubezpieczeniowe czy banki mogą uzyskać dostęp  pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody osoby, której dane te dotyczą oraz jeżeli instytucja wykaże interes prawny.

źródło: rp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY