REKLAMA

Francuski rząd chce obecności policjantów w niektórych szkołach

Francuski rząd chce obecności policjantów w niektórych szkołach

Rząd we Francji rozważa pomysł zapewniania policyjnej ochrony w niektórych szkołach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie podaje wprost, że stoi za tym wzrost przestępczości ze strony imigrantów, jednak przyznaje, że za decyzją kryje się „sprawa bezpieczeństwa uczniów”.

Obecność policjanta ma zapewnić ochronę uczniom zwłaszcza w szkołach usytuowanych w „konfliktowych dzielnicach”. Szef francuskiego MSZ zapowiedział jednak, że taka decyzja zawsze będzie uzgadniana ze szkołą.

REKLAMA

Co to znaczy? Policjanci będą obecni tylko w tych szkołach, które wyrażą na to zgodę. Incydent, który bezpośrednio skłonił rząd do zajęcia się sprawą bezpieczeństwa na terenie szkół, wydarzył się w podparyskiej miejscowości Creteil, ale podobnych wypadków było więcej – poinformował minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner.

Po tym zdarzeniu zebrał się „komitet strategiczny”, w którym wzięli udział minister edukacji Jean-Michel Blanquer i szefowa Ministerstwa Sprawiedliwości Nicole Belloubet oraz Castner.

Tymczasem Matteo Salvini poinformował, że MSW postanowiło wysłać policyjne patrole na granicę z Francją – według włoskich polityków decyzja jest spowodowana proimigrancką polityką kraju, w którym rządzi Macron.

Jeśli Paryż mówi o praktyce, odpowiada za to poprzedni (włoski) rząd. Teraz klimat się zmienił, a my nie zgadzamy się, by do Włoch przywożeni byli nielegalni imigranci zatrzymani na terytorium francuskim, bez możliwości zweryfikowania przez nasze siły porządkowe ich tożsamości – powiedział Matteo Salvini.

Polityk już wcześniej zwracał uwagę na to, że w UE dwa kraje Niemcy i Francję, które narzucają Europie przyjmowanie imigrantów. Jak stwierdził – chce to zmienić. Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych, Matteo Salvini już na początku czerwca powiedział, że razem z premierem Węgier Viktorem Orbanem zmieni „reguły Unii Europejskiej”.

radiomaryja/mn

 

REKLAMA

Komentarze