REKLAMA

Francuska minister: „Gwiazdy są symbolem hańby Europy”

Francuska minister: „Gwiazdy są symbolem hańby Europy”

„Flaga” Unii Europejskiej i gwiazdy na niej interpretowane były już na świecie w najróżniejszy sposób. Tym razem analizy dopuściła się francuska minister ds. europejskich.

REKLAMA

Według oficjalnej wersji „dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle symbolizuje solidarność i harmonię między narodami Europy”. Co więcej, jak donosi internet: „dwunastka jest tu symbolem zarówno doskonałości (jest ona podzielna przez 2, 3, 4 i 6), jak i pełni (12 miesięcy roku, 12 godzin dnia, 12 znaków Zodiaku itp.). Odwołuje się też do tradycji kultury europejskiej: 12 prac Herkulesa z mitologii greckiej, 12 pokoleń Izraela i 12 Apostołów z tradycji judeo-chrześcijańskiej”.

Dlatego też liczba gwiazd pozostała niezmieniona niezależnie od ilości członków w organizacji.

Ponadto, obecnie pojawiła się najnowsza teoria wyjaśniająca symbolikę unijną, której autorką jest francuska minister ds.europejskich Nathalie Loiseau. Podzieliła się ona swoimi przemyśleniami przy okazji rocznicy oswobodzenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz: „Żółta gwiazda była hańbą Europy. 12 gwiazd europejskiej flagi przypomina nam: nigdy więcej.”

Ilustracją wpisu francuskiej minister jest rysunek zawierający tekst: „Moja babcia musiała na ubraniu nosić żółtą gwiazdę. Ja mam szczęście nosić 12 gwiazd na fladze UE”.

Na francuskim Twitterze wpis pani minister spotkał się z falą hejtu. Dominowały komentarze antyunijne. Zaraz za spalenie takiej flagi zostanie się oskarżonym o antysemityzm.

https://twitter.com/delestoile/status/1089784491646902272

nczas.com

REKLAMA

Komentarze