REKLAMA

Francja: Dziennikarze składają skargę na przemoc policji

Francja: Dziennikarze składają skargę na przemoc policji

24 fotoreporterów i dziennikarzy złoży skargę na przemoc policji wobec mediów przybyłych na manifestację „żółtych kamizelek”.

REKLAMA

Dziennikarze często byli świadkami brutalnych starć Francuzów z policją. Niedawno jednak do sieci trafiło nagranie z ulicznych protestów, gdzie widać było jak roztrzęsiony dziennikarz krzyczy do funkcjonariuszy policji, aby ci nie mierzyli do niego z broni.

Film, który trafił do sieci, został nagrany przez francuskiego dziennikarza, który chciał zrobić relację z protestu tzw. „żółtych kamizelek”. Zanim reportera dopadli policjanci, udało mu się zarejestrować grupę funkcjonariuszy zgromadzonych wokół skulonego na ziemi uczestnika protestów.

🇫🇷 24 fotoreporterów i dziennikarzy składa skargę na przemoc policji wobec prasy podczas manifestacji „żółtych kamizelek”: konfiskata sprzętu, strzelanie z gumowych kul, bicie pałkami, uniemożliwianie pracy.. Popierają ich związki i stowarzyszenia zawodowe https://t.co/OO0UNGfxpq— Adam Gwiazda (@delestoile) 31 grudnia 2018

Skargę fotoreporterów i dziennikarzy popierają związki i stowarzyszenia zawodowe. Pracownicy francuskich mediów skarżą się przede wszystkim na konfiskatę sprzętu, strzelanie z gumowych kul, bicie pałkami czy uniemożliwianie pracy.

Czy dziennikarze będą skarżyć się do gremiów międzynarodowych? Adam Gwiazda odpowiada, że to możliwe – Nie zdziwiłbym się. To w większości opcja lewica/skrajna lewica. Nawet jeśli instynktownie są przeciw „żółtym kamizelkom” to dla nich policja to SS.

lemonde.fr
REKLAMA

Komentarze