REKLAMA

Eksperyment się nie udał! Prohibicja na Białorusi trwała tylko jeden dzień

Eksperyment się nie udał! Prohibicja na Białorusi trwała tylko jeden dzień

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko nakazał natychmiastowe zniesienie ograniczeń czasowych w sprzedaży alkoholu, które w ramach eksperymentu zostały wprowadzone w stolicy kraju i w niektórych rejonach. – podała we wtorek białoruska państwowa agencja informacyjna Biełta. Białoruski eksperyment z prohibicją trwał więc tylko jeden dzień.

REKLAMA

Nocną prohibicję w Mińsku wprowadziły od 1. października władze miasta z inicjatywy ministerstwa spraw wewnętrznych. Obejmował on zakaz sprzedaży wszelkich napojów alkoholowych od godziny 23 do 7 rano. Wyjątek zrobiono dla sprzedaży alkoholu rozlewanego w lokalach gastronomicznych. Jako cel takiego posunięcia wskazywano profilaktykę alkoholizmu i związanych z jego nadużywaniem naruszeń prawa.

>>Podejrzani ws. reprywatyzacji wolni. Wpłacili GIGANTYCZNĄ kaucję!

Eksperyment miał trwać jeden rok, jednak trwał tylko jeden dzień. Jak wynika z wczorajszego komunikatu służby prasowej Aleksandra Łukaszenki, „prezydent zapoznał się z przedstawioną mu informacją [o prohibicji – red.] i nakazał odwołanie w trybie 24-godzinnym tej nieprzemyślanej decyzji”.

Według Łukaszenki walka z pijaństwem nie powinna odbywać się poprzez „jednostronne” zakazy, ponieważ prowadzi to do rozwoju czarnego rynku i przestępczości, w tym do nielegalnego pędzenia alkoholu. Mają o tym świadczyć doświadczenia z czasów ZSRR a także przykłady z zagranicy. Łukaszenko uważa, że walka z alkoholizmem powinna przejawiać się w profilaktyce, wychowaniu i promowaniu zdrowego trybu życia.

KRESY.PL

Szef „Solidarności” nie ma zamiaru przepraszać KOD. „Sąd dał się zmanipulować”

REKLAMA

Komentarze