REKLAMA

Eksperci ostrzegają: „Koronawirus w Afryce doprowadzi do upadku kilku państw”

Eksperci ostrzegają: „Koronawirus w Afryce doprowadzi do upadku kilku państw”

Koronawirus nadal powoduje spustoszenie na całym świecie. Walczy z nim Europa, Azja czy Stany Zjednoczone. Eksperci ostrzegają jednak, że najbardziej katastrofalne skutki odczuje Afryka.

Zdaniem niektórych ekspertów przyszły wpływ pandemii w Afryce może być katastrofalny do tego stopnia, że ​​doprowadzi do upadku kilku państw na kontynencie. Francuski MSZ przewiduje prawie apokaliptyczny wpływ Covid-19 na państwa afrykańskie.

W nocie dyplomatycznej Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że koronawirus będzie quasi-apokaliptyczny wpływ na Afrykę – zdestabilizuje trwale niektóre państwa, a nawet obali „niestabilne reżimy lub ostatecznie całą Afrykę Środkową”.

Co to ma właściwie znaczyć? Francuski MSZ podkreśla, że to „niezdolność” państw afrykańskich do ochrony swoich obywateli. Kryzys zdrwotny doprowadzi więc do kryzysu politycznego, który z kolei może być wywołany zbyt dużą liczbą zgonów: „wskaźnik medykalizacji […] wynosi prawie zero, a krajowe systemy opieki zdrowotnej można uznać za nasycone automatycznie”.

I tak Francja uważa, że według tego scenariusza państwa najbardziej narażone na destabilizację to kraje Sahelu i Afryki Środkowej, charakteryzujące się „nieudaną polityką publiczną”, w przeciwieństwie do innych krajów o „bardziej solidnych instytucjach”, takich jak Rwanda lub Senegal.

REKLAMA

Komentarze