REKLAMA

Dworczyk nie wyklucza przyspieszonych wyborów parlamentarnych

Dworczyk nie wyklucza przyspieszonych wyborów parlamentarnych

Szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk nie wykluczył możliwości przeprowadzenia przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Kierownictwo PiS rozważa różne scenariusze w dobie epidemii koronawirusa. Jego zdaniem wybory korespondencyjne są najbezpieczniejszą opcją.

Zdaniem szefa kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego nie jest wykluczona opcja przyspieszonych wyborów parlamentarnych – „Trzeba ostrożnie prowadzić takie dywagacje. Natomiast nie można wykluczyć takiego scenariusza, że będą przyspieszone wybory” – ocenił Michał Dworczyk.

REKLAMA

Zobacz także: Bosak o wyborach: “PiS i PO zachowują się jak dzieci w piaskownicy”

Odpowiadając na krążące pogłoski o umowie posłów Porozumienia z frakcjami opozycji, powiedział, że może to doprowadzić do kryzysu politycznego – „Być może jest już jakaś umowa, o której mówi się w kuluarach, dzięki której niektórzy parlamentarzyści Porozumienia liczą, że znajdą się w nowej większości, która będzie próbowała stworzyć rząd. Tego nie wiem. Natomiast bez wątpienia jedno jest pewne. Będziemy mieli wtedy bardzo poważny kryzys polityczny” – nie jest on jednak pożądany przez większość sejmową.

Wybory 10 maja niemożliwe

Z obozu PiS ujawniają się w tym tygodniu negatywne opinie o możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich w pierwotnym terminie. Informował już o tym wicepremier Jacek Sasin z ministerstwa aktywów państwowych, które zostały obarczone wizją przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych.

Michał Dworczyk również krytycznie wypowiedział się w tym temacie obarczając za to winą Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego – „Wszystko wskazuje na to, że wybory 10 maja się nie odbędą. Pozostaje nam zrobić wszystko, by zostały one przeprowadzone w terminie przewidzianym w konstytucji, a ostatnim takim terminem jest 23 maja. Mam nadzieję, że zwycięży w tej kwestii ta postawa propaństwowa” – podkreślił.

„Nie oparł się pokusie, by wykorzystać kompetencje, które posiada, do realizacji partykularnych celów politycznych. Przetrzymanie projektu ustawy w senacie, brak konstruktywnych poprawek, są dowodem na to” – kontynuował szef kancelarii Premiera.

Równocześnie zapewniał, że w ostatnim czasie nie dochodziło do korupcji politycznej. Podkreślił natomiast, ze prowadzenie rozmów wewnątrzśrodowiskowych, jak i tych międzypartyjnych to naturalna kolej rzeczy. Jego zdaniem wybory korespondencyjne to jedyna bezpieczna możliwość, którą powinni poprzeć posłowie opozycji.

wp

REKLAMA

Komentarze