REKLAMA

Duda o aborcji i głosowaniu korespondencyjnym

Duda o aborcji i głosowaniu korespondencyjnym

Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat projektu zmiany w kodeksie wyborczym. PiS zaproponował, aby wybory odbyły się tylko poprzez głosowanie korespondencyjne. Z tym pomysłem obozu władzy zgadza się Głowa Państwa. Zadeklarował również wsparcie dla projektów antyaborcyjnych.

REKLAMA

W Sejmie uchwalona została ostatnio ustawa zmieniająca kodeks wyborczy w ten sposób, iż w najbliższych wyborach Polacy w czasie pandemii koronawirusa, będą mieli możliwość zagłosowania. Wcześniej Senat musi zgodzić się z ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. Prezydent Andrzej Duda uważa ten projekt za słuszny.

„Uważam, że jest to rozwiązanie, które zapewniłoby bezpieczeństwo głosującym obywatelom. W jakimś sensie zwiększono w ten sposób możliwości uczestnictwa w wyborach, a więc jest to też wsparcie dla zasady powszechności wyborów” – powiedział w rozmowie z tygodnikiem „Niedziela”.

Zobacz także: Wielka Brytania: Rekordowa liczba nowych zgonów z powodu koronawirusa

Jego zdaniem taki sposób głosowania jest bezpieczny dla zdrowia w czasie trwającej epidemii – „Gdyby takie rozwiązanie zostało przyjęte, to ułatwiłoby ono Polakom uczestnictwo w wyborach i w ogromnym stopniu zabezpieczyło ich także pod względem zdrowotnym” – zaznaczył Prezydent Andrzej Duda.

Poinformował również, iż odbył rozmowę z prezydentem Chin Xi Jipingiem w ramach wymiany doświadczeń w walce z koronawirusem. Podobną rozmowę ma wkrótce odbyć również z prezydentem południowokoreańskim na prośbę ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Wypowiedział się również w temacie aborcji eugenicznej, którą potępia i jest skłonny podpisać odpowiedni projekt ustawy – „Jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji eugenicznej i uważam, że zabijanie dzieci z niepełnosprawnością jest po prostu morderstwem. Jeżeli projekt w tej sprawie znajdzie się na moim biurku, to z całą pewnością zostanie przeze mnie podpisany. Jestem zdania, że Trybunał Konstytucyjny powinien rozstrzygnąć wniosek grupy 119 posłów dotyczącego właśnie przesłanki eugenicznej”.

wp/Niedziela

REKLAMA

Komentarze