REKLAMA

Duda: Jedność Polsko-Litewska była od zawsze nie po myśli Moskwy

Duda: Jedność Polsko-Litewska była od zawsze nie po myśli Moskwy

W Polsce przebywa z wizytą dyplomatyczną Prezydent Litwy
Dalii Grybauskaite. Przed uroczystą kolacją Prezydent Andrzej Duda mówił o jedności Polsko-Litewskiej będącej kłopotliwą sprawą dla Moskwy. Wspomniał także o obchodach 450. lecia Unii Lubelskiej.

REKLAMA

Czytaj więcej: Izraelski minister Katz nie zamierza przepraszać Polski

„Nasze spotkanie jest najlepszym potwierdzeniem tego, że Litwa, tak jak Polska, chce dalszego pogłębiania wzajemnych relacji, przyczynkiem do tego są oczywiście wielowiekowe związki naszych narodów, których losy splotła wspólna historia i wspólne wyzwania” – mówił Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1098664598905995265

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że w tym roku przypada 450. lecie Unii Lubelskiej, 15. lecie wstąpienia Litwy do NATO, 20.lecie przystąpienia Polski do NATO. Wyrażał zadowolenie z układających się relacji pomiędzy naszymi krajami.

Podkreślił, że współpraca między Polską, a Litwą trwa już od XIV wieku, a najważniejszym zadaniem zawsze było partnerstwo przeciwko zakusom płynących z Moskwy.

„Jedność polsko-litewska była od zawsze nie po myśli Moskwy. Także dzisiaj współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa jest wiodącym obszarem w naszych relacjach”

Oba państwa przeciwne Nord Stream 2

„Z panią prezydent mamy jednoznaczne stanowisko ws. budowy gazociągu Nord Stream 2 – jesteśmy zdecydowanie przeciwni tej inwestycji” – podkreślił Prezydent.

Wskazał dodatkowo na zagrożenia płynące z tej inwestycji – „Pogorszy ona sytuację bezpieczeństwa energetycznego w zakresie gazowego nie tylko Polski i Litwy ale również pozostałym państwom UE”.

„Wpłynie ona znacząco na bezpieczeństwo gazowe UE i bardzo silnie uzależni od jednego dostawcy” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite przebywa od czwartku z dwudniową wizytą w Polsce, w trakcie której spotkała się m.in. z Prezydentem Andrzejem Dudą oraz Marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim. Ponadto Grybauskaite i Duda przyjęli w czwartek wspólną deklarację w sprawie wzmocnienia polsko-litewskiego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa.

W piątek dojdzie za to do spotkania Pani Prezydent Litwy z Premierem Mateuszem Morawieckim. Przed południem uda się ona wraz z Prezydentem Polski do Lublina, by złożyć wieniec pod pomnikiem Unii Lubelskiej.

Po południu dojdzie także do trójstronnego spotkania Prezydentów Litwy, Polski i Ukrainy Petro Poroszenki. Odwiedzą oni kwaterę główną Wielonarodowej Brygady Polsko-Litewsko-Ukraińskiej, LITPOLUKRBRIG.

Radio Maryja/PAP

Skandal! Policja wtargnęła do siedziby Marszu Niepodległości!

REKLAMA

Komentarze