REKLAMA

Duda chwali Okrągły Stół. „To symbol zmiany sposobu debatowania”

Duda chwali Okrągły Stół. „To symbol zmiany sposobu debatowania”

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z młodzieżą szkolną w przeddzień 30. rocznicy rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. – Był symbolem nie tylko zmian politycznych, ale także sposobu debatowania – powiedział. 

Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Miało formę debaty oksfordzkiej. Nosiło tytuł „Obrady Okrągłego Stołu były jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu w Polsce”.

– Można różnie oceniać historię i tamte dzieje. Dzisiaj patrzymy z punktu widzenia skutków, które wtedy tamtejsze wydarzenia w efekcie wywołały. Jedno jest pewne: zmienił się w Polsce ustrój, zmieniła się nasza sytuacja. Dziś jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, jesteśmy też członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli NATO – zaznaczył Duda.

Rosyjska odpowiedź na warszawski szczyt. Putin spotka się z przywódcami Turcji i Iranu

Prezydent mówił też o „symbolicznym wymiarze” wydarzeń sprzed 30 lat.

Symboliczny z punktu widzenia nie tylko przemian politycznych i przemian demokratycznych, które w Polsce nastąpiły, ale także ze względu na symbol sposobu debatowania. Symbol sposobu debatowania ludzi równych. To raz, ale dwa: debatowania ludzi, którzy nie są sobie przeciwstawni, siedzą przy okrągłym stole, aby pokazać wolę debaty i wolę osiągnięcia kompromisu – stwierdził.

REKLAMA

Komentarze