REKLAMA

Druga fala pandemii? NATO ma już plan

Druga fala pandemii? NATO ma już plan

Pakt Północnoatlantycki ma być gotowy na drugą falę koronawirusa. W czwartek uzgodniono plan operacyjny na taką ewentualność. Tak ogłosił sekretarz generalny sojuszu, Jens Stoltenberg. Na czym on polega?

REKLAMA

Środowiska medyczne na całym świecie ostrzegają przed możliwą drugą falą pandemii COVID-19. NATO jednak będzie na nią przygotowane. Przede wszystkim, wysiłki mają koncentrować się na wspieraniu działań cywilnych. Do tej pory, pakt odgrywał kluczową rolę we wspomaganiu reakcji na pandemię. Siły sojuszu, nie tylko transportowały medykamenty i pacjentów, ale budowały również szpitale polowe. W zwalczanie pandemii zaangażowanych jest ponad pół miliona żołnierzy z państw członkowskich.

Jak donosi Polska Agencja Prasowa (https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C664944%2Cnato-przygotowuje-sie-na-walke-z-druga-fala-pandemii-oraz-innymi-kryzysami), w czwartek podjęto trzy decyzje. Po pierwsze, uzgodniono nowy plan operacyjny, zapewniający wsparcie sojusznikom i partnerom w walce z pandemią. Ponadto, ministrowie z krajów członkowskich wyrazili zgodę na ustanowienie zapasów sprzętu medycznego i materiałów eksploatacyjnych. NATO stworzyć ma też nowy fundusz w celu szybkiego pozyskania medykamentów czy usług.

Jak mówił sekretarz generalny:

,,Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że wiele krajów Sojuszu zaoferowało przekazanie sprzętu medycznego oraz zadeklarowało wkład do finansowania. To znak sojuszniczej jedności i solidarności”

Pakt przygotować ma się również na przyszłe kryzysy zdrowotne. W tym celu zacieśniona będzie współpraca z Unią Europejską.

Źródło: PAP

REKLAMA

Komentarze